SUNRISE: stebėsime, ar Lietuvoje prigis „plug-in” PV moduliai

Dalintis:

SUNRISE – saulės energija vartotojams

Vartotojų aljansas nuo 2022 m. rugsėjo mėn. Lietuvoje pradėjo įgyvendinti tarptautinį projektą SUNRISE (iš anglų k. „saulės energija vartotojams“).

Projekto tikslas

Projektu SUNRISE siekiama didinti Bulgarijos, Lietuvos ir Šiaurės Makedonijos gyventojų informuotumą apie saulės energijos galimybių, o būtent – „įkraunamų“ (angl. plug-in) saulės fotovoltinių (PV) modulių,  panaudojimą daugiabučių namų ūkio elektros energijos gamybai.

Situacija

Europos žaliojo kurso tikslas – iki 2050 m. užsitikrinti neutralumą klimato atžvilgiu ir sumažinti anglies dioksido išmetimą Europos Sąjungos (ES)  energetikos sektoriuje. Kartu mažinamas energijos suvartojimas pastatų sektoriuje. Pastarasis ES ir kaimyninėse šalyse sudaro 30-40 proc. visos suvartojamos energijos. Saulės energija turi didelį panaudojimo daugiabučiuose pastatuose potencialą. „Įkraunami“ saulės fotovoltiniai moduliai nereikalauja daug priežiūros, todėl jų eksploatacija yra nesudėtinga ir palyginti pigi. Projekto šalyse – Bulgarijoje, Lietuvoje ir Šiaurės Makedonijoje – platesnės PV modulių panaudojimo galimybės padėtų mažinant pastatų išmetamo CO₂ kiekį.

Projekto veiklos

  • Nustatomos teisinės ir administracinės kliūtys nacionaliniu ir vietos lygmenimis ir kuriami sprendimai daugiabučiams pastatams.
  • Įrengiamos 30-40 bandomųjų „įkraunamų“ saulės modulių, kad būtų galima išbandyti, kaip tai veikia praktikoje.
  • Didinami vietos nevyriausybinių organizacijų, veikiančių vartotojų teisių apsaugos srityje, būstų savininkų asociacijų gebėjimai atsinaujinančiosios energijos klausimais.

SUNRISE projekto metu Vartotojų aljanso komanda atrinks bandomuosius daugiabučius ir jų butų savininkus, kurie sutiks investuoti ir ant savo balkono turėklo įsirengti „įkraunamus“ saulės modulius. Įrengimo procesas padės išsiaiškinti, kokios Lietuvoje yra teisinės ir kitos galimos kliūtys tokiems PV moduliams įsirengti ant daugiabučių balkonų. Taip pat, jau įrengus modulius, bus stebima, kokia yra jų praktinė nauda, t.y., kaip kinta vartotojų sąskaitos už elektrą.

Projektas vyks Vilniuje. Truks iki 2025 m. balandžio mėn.

Šis projektas yra Europos Klimato Iniciatyvos (EUKI) dalis. EUKI yra Vokietijos Ekonomikos ir klimato veiksmų ministerijos projektų finansavimo instrumentas, kurį administruoja Vokietijos Tarptautinio bendradarbiavimo draugija (GIZ). Daugiau informacijos: https://www.euki.de/en

Plačiau: https://www.euki.de/en/euki-projects/sunrise-prosumer-solar-energy/