Vartotojų aljanso komanda įgyvendins „Horizon 2020“ finansuojamą projektą „ComAct“, kurio tikslas – įdiegti priemones, padedančias kovoti su energetiniu skurdu. Projekto idėja – paskatinti daugiabučių namų bendrijas namo renovacijos metu įsidiegti atsinaujinančios energetikos sprendimus. Gyventojams sumažėtų sąskaitos už elektrą, o tuo pačiu pagerėtų energijos suvartojimo efektyvumas.
Projektas vyks penkiose Europos valstybėse. Be Lietuvos, jis vyks Vengrijoje, Bulgarijoje, Šiaurės Makedonijos Respublikoje ir Ukrainoje. Projekto metu bus pritaikyta gera kitų šalių patirtis, pasiekta daugiau kaip 3000 vartotojų, paskatinta beveik 10 milijonų eurų investicijų į tvarią energetiką.
Projekto partneriai savo šalyse bendraus su daugiabučių namų bendrijomis, kurios norės pasinaudoti galimybe renovuoti pastatus ir, finansinių paskatų dėka, įsirengti saulės jėgainę ar kitą atsinaujinančios energijos sprendimą. „ComAct“ projekto vykdytojai daugiabučių namų bendrijas konsultuos ir padės diegiant sprendimus.
2019 m. atliktos apklausos duomenimis 7 proc. ES gyventojų teigė negalintys sau leisti pakankamai šildyti savo namų. Tokia situacija vadinama energetiniu skurdu. Problema egzistuoja visose Europos šalyse, tačiau ji ypač ryški Rytų bei Pietų Europoje ir Baltijos valstybėse.
Energetinis skurdas atsiranda dėl trijų faktorių: mažų pajamų, didelių energijos kainų ir prasto energijos vartojimo efektyvumo. Pastarasis faktorius dažniausiai siejamas su prasta pastatų kokybe. Energetiškai neefektyvių pastatų gyventojai yra labiau veikiami šalčio, karščio bangų ir kitų klimato pokyčių padarinių. Nepakankamas komfortas ir sanitarinės sąlygos būste bei darbo aplinkoje įtakoja sveikatos problemas ir didesnį sergamumą bei mirtis.
Pasak projekto Lietuvoje vadovės ir Vartotojų aljanso Prezidentės dr. Eglės Kybartienės, energetinis skurdas negali būti suvokiamas kaip problema, paliečianti tik skurdžiau gyvenančius. „Specialistai visoje Europoje pripažįsta, kad energetinį skurdą sukelia ne vienas, o keli drauge veikiantys faktoriai. Todėl ir problemos sprendimas negali slypėti tik socialinėje sferoje ar tik energetikos sferoje. Suvokimo, kad energetinis skurdas kaip kompleksinė problema turi būti sprendžiama valstybės lygiu, kol kas stokoja tiek buvusios, tiek esama Vyriausybės“, – teigia E. Kybartienė. Pasak jos, nepaisant didžiulio mums būdingo energetinio skurdo lygio Europos kontekste, Lietuva vis dar neturi energetinio skurdo sąvokos, todėl sudėtinga net vystyti diskusiją apie šiai problemai spręsti būtinus politinius sprendimus.
„ComAct“ projekto partneriai yra IWO – „Initiative Wohnungswirtschaft Osteuropa“ (Vokietija), Vartotojų aljansas (Lietuva), BPIE – Europos pastatų efektyvumo institutas (Belgija), „Habitat for Humanity International“ (Slovakija), MRT – Metropolitan Research Institute (Vengrija), Odesos būsto bendrijų asociacija (Ukraina), ENOVA (Bosnija ir Hercegovina), „EnEffect“ (Bulgarija), „Habitat for Humanity Macedonia“ (Šiaurės Makedonijos Respublika). Projektas truks iki 2024 m.