Daugiabučio balkonas gali tapti tvarumo laboratorija

Dalintis:

Pernai rudenį Lietuvoje įsigaliojo reikšmingi teisės aktų pakeitimai, kurie tapo nauju postūmiu mažoms balkonų (plug-in PV) saulės elektrinėms daugiabučiuose. Balkonas, kuris anksčiau buvo tik vieta puodeliui kavos ar gėlėms, dabar gali tapti energijos generavimo zona, padedančia gyventojams ne tik sumažinti sąskaitas, bet ir prisidėti prie tvarios ateities kūrimo.

Kas yra mažos saulės elektrinės?

Mažos (plug-in PV) saulės elektrinės – tai fotovoltinės sistemos, kurių galia neviršija 0,8 kW ir kurios gali būti lengvai prijungtos prie namų elektros tinklo per standartinį elektros lizdą. Jos yra paprastos naudoti, nereikalauja sudėtingų techninių sprendimų, todėl tampa itin patraukliu pasirinkimu daugeliui gyventojų.

Nauji teisės aktai – didelis palengvinimas

Teisės aktų pakeitimai supaprastino administracinius procesus, kad gyventojai galėtų lengviau įdiegti mažas saulės elektrines savo balkonuose.

Kokie įvyko pokyčiai?

Nebereikia statybos leidimo. Gyventojams nebereikia kreiptis dėl statybą leidžiančio dokumento, o tai sutrumpina laiką ir sumažina biurokratiją.
Nebereikia ruošti projekto. Šios elektrinės neprivalo būti įtrauktos į techninius ar projektinius planus, kaip anksčiau buvo įprasta sudėtingesnėms sistemoms.
Paprastesni saugumo reikalvimai. Esminiai saugumo standartai yra išlaikomi, tačiau palengvintos procedūros leidžia gyventojams savarankiškai įdiegti šias sistemas be techninių ekspertų pagalbos. Už elektrinės saugumą atsako pats elektrinės savininkas.
Nebereikia namo gyventojų sutikimo. Šioms mažosioms elektrinėms įsirengti nebereikalingas ir daugiabučio namo gyvetojų sutikimas. Žinoma, būtų gražu kaimynus informuoti. Tačiau, jei viskas vykdoma saugiai, niekas negali drausti įsirengti mažąją saulės elektrinę. Jei namo valdytojo taisyklės neleidžia, jos prieštarauja nacionalinėms taisyklėms, tad turėtų būti perrašytos.

Ką tai reiškia gyventojams?

Supaprastinus mažųjų saulės elektrinių diegimo procesus, gyventojai gali lengviau ir greičiau priimti sprendimus dėl saulės energijos panaudojimo. Balkonuose įrengiamos saulės elektrinės skatina:
• gyventi taupiau. Supaprastintos procedūros mažina administracines išlaidas, o plug-in saulės elektrinės leidžia bent kažkiek sumažinti sąskaitas už elektros energiją;
• tvarumą. Gyventojai, naudodami saulės energiją, prisideda prie CO₂ emisijos mažinimo ir aplinkosaugos tikslų;
• inovacijų diegimą. Balkonas gali tapti tvarumo laboratorija – vieta, kur vyksta energetinė transformacija.

Kodėl plug-in elektrinės yra ateities sprendimas?

Plug-in PV saulės elektrinės yra ne tik paprastos naudoti, bet ir lengvai pasiekiamos technologiškai bei ekonomiškai. Jos sujungia energijos gamybos ir vartojimo procesą, leidžiant gyventojams tapti aktyviais dalyviais energetikos transformacijoje. Tikimasi, kad teisės aktų pakeitimai paskatins proveržį. Plug-in saulės elektrinės ne tik papildo energijos šaltinius, bet ir keičia žmonių suvokimą apie jų įsitraukimą į tvarumo procesą. Ateities balkonas – tai ne tik vieta poilsiui, bet ir maža laboratorja, kurioje gali vykti energijos gamybos procesas.

Ar jūsų balkonas pasiruošęs tapti energijos gamybos revoliucijos dalimi? Šie sprendimai jau laukia jūsų indėlio į žalesnę ateitį. Pirmasis žingsnis – prijungti, o antrasis – prisijungti prie tvarumo kelio!


Namų savininkų bendrijų (NBS) ir namų savininkų poreikių vertinimas įgyvendinant mažesnes AEI priemones Lietuvoje: