Šiuo metu ES valstybės imasi drastiškų priemonių siekdamos sulaikyti koronaviruso plitimą – uždaromos sienos, skelbiamas karantinas, ribojamas asmenų judėjimas. Tokia situacija skausmingai palietė įvairias verslo šakas, tarp jų – ir turizmo sektorių.
Siekdami sumažinti nuostolius Europos Komisija ir ES valstybių narių vyriausybės imasi įvairių iniciatyvų: pavyzdžiui, parengtos rekomendacijos vartotojams nenutraukti sutarčių su kelionių organizatoriais ir reikalauti grąžinti sumokėtus pinigus, tačiau pasinaudoti galimybe perkelti kelionę (t.y., priimti turizmo firmų siūlomą „vaučerį“).
Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas (LVOA) supranta iššūkius, su kuriais susiduria turizmo sektorius. Tačiau ragina mūsų valdžios institucijas pagalvoti ir apie vartotojus, kurie krizės metu patirs finansinių nuostolių.
Pagal ES teisės aktus, jei kelionių paketai atšaukiami dėl „ypatingų aplinkybių“, vartotojai gali reikalauti grąžinti kelionės išlaidas. Kompensacija turi būti sumokėta per 14 dienų.
Teisingumo ministras ir laikinasis ekonomikos ir inovacijų ministras neseniai paskelbė sieksiantys rasti „teisinę pusiausvyrą tarp kelionių organizatorių interesų ir keliautojų teisių apsaugos“. Tokį siekį puikiai supranta ir vartotojų organizacijos. Tačiau atsižvelgiant į susidariusią situaciją LVOA siekia, kad vartotojai turėtų pasirinkimą.
Jei pinigai, sumokėti už atšauktą kelionę, šiuo metu vartotojui yra gyvybiškai svarbūs – jis turi teisę juos atgauti kaip numatyta teisės aktuose. Kitu atveju vartotojas gali susidomėti galimybe pasinaudoti kelionių organizatoriaus išduotu vaučeriu ir perkelti kelionę vėlesniam laikui.
Vis dėlto, prieš siūlant vartotojams vaučerius, turi būti įgyvendintos svarbios sąlygos, tokios kaip:
- kelionių organizatorius turi vartotojui suteikti išsamią informaciją apie galimybę pasirinkti: arba pasinaudoti vaučeriais, arba susigrąžinti sumokėtus pinigus (tiksliai nurodant, kaip tai galima padaryti);
- vaučerio galiojimo laikotarpis turi būti pakankamai ilgas – pavyzdžiui, ne mažiau nei 18 mėnesių;
- kelionių organizatoriaus bankroto atveju valstybė turi garantuoti vartotojų patirtos žalos atlyginimą.
Šiuos pasiūlymus LVOA perdavė Vyriausybei 2020 m. kovo 23 dienos rašte. Vyriausybė jau kovo 24 dienos posėdyje gali apsispręsti dėl skubotai, LVOA nuomone, siūlomų Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.750 ir 6.751 straipsnių pakeitimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos turizmo įstatymo Nr. VIII-667 2 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektų.