Esame įpratę energijos taupymu rūpintis žiemą. Tačiau apie tai reikia galvoti ir vasarą, ir ypač – kai išvykstame ilgų atostogų. Ką daryti, kad palikti prie tinklo prijungti elektros prietaisai „nevalgytų“ elektros? Juk tai – papildomos išlaidos, tuštinančios mūsų piniginę.
Kiekvienuose namuose ekspertai priskaičiuoja iki penkiasdešimties prietaisų, kurie vartoja elektros energiją, nors manome, kad jie yra išjungti. Ištisus metus veikdami „budėjimo“ režimu, jie sunaudoja daugiau kilovatvalandžių (kWh), nei manome. Kokie tai prietaisai?
Kas yra elektros vartojimas „budėjimo režimu“?
Pradėsime nuo to, kas yra „budėjimo režimas“. Kai kurie prietaisai, prijungti prie elektros tinklo, nors ir neveikiantys tam tikru metu, ir toliau vartoja elektros energiją. Tai vadinama budėjimo režimu. Kad išjungtumėte televizorių, nepakanka paspausti raudoną nuotolinio valdymo pulto mygtuką. Reikia įrodymų? Visi esame pastebėję, kad lieka šviesti nedidelis šviesos diodas. Norėdami jį visiškai išjungti, turite paspausti televizoriaus įjungimo / išjungimo mygtuką arba ištraukti kištuką iš elektros lizdo.
Ne tik vartojimas budėjimo režimu gali didinti mūsų sąskaitas už elektrą. Daugybė namuose esančios įrangos taip pat turi taip vadinamą „paslėptą“ suvartojimą, nes ji nuolat įjungta į elektros tinklą. Taip yra todėl, kad negalime kitaip (pavyzdžiui, šaldytuvas) arba todėl, kad paprasčiausiai negalvojame apie jų atjungimą nuo elektros tinklo, nors mums tai būtų naudinga.
Kodėl išjungtas, bet į elektros tinklą įjungtas prietaisas vis tiek vartoja elektros energiją?
Todėl, kad pagrindinis jungiklis yra už transformatoriaus. Įjungtas į elektros tinklą jis ir toliau vartoja elektros energiją nepriklausomai nuo to, ar prietaisas išjungtas, ar įjungtas budėjimo režimu, ar prijungtas prie prietaiso, ar ne. Jei ant jo uždėsite ranką, pastebėsite, kad jis įkaista. Transformatorius veikia nepertraukiamai, nors ir ne 100 proc. pajėgumu, jei jūsų prietaisas įkištas į elektros tinklą, kai kištukas yra įkištas. Dėl to be reikalo suvartojama elektros energijos.
Kokie prietaisai „slapta“ vartoja elektrą?
Kad galėtumėte leistis į budėjimo režimu veikiančių prietaisų medžioklę, pateikiame nedidelį, nebaigtinį prietaisų, kurie lieka budėjimo režimu, jei nėra visiškai išjungti, sąrašą:
- televizorius
- TV priedėlis. Tačiau visiškai jo atjungti nepatartina, nes reguliariai atliekami atnaujinimai. Kai kurie turi „energijos taupymo“ arba „gilaus miego“ funkciją, kurią rekomenduojame įjungti pasirinkus atitinkamą meniu punktą.
- DVD grotuvas, MP4 priedėlis
- Hi-Fi sistema
- stalinis kompiuteris
- kompiuterio monitorius
- nešiojamieji kompiuteriai, kurie lieka įjungti, kai uždarote ekraną
- „Wi-Fi” maršrutizatorius
- tinklo garsiakalbiai, nepriklausomai nuo Hi-Fi sistemos
- spausdintuvas
- interneto ryšio „dėžutė“
- skaitmeninis nuotraukų rėmelis
- žaidimų konsolė
- viryklės arba orkaitės laikrodis
„Gerai paslėpto“ energijos vartojimo prietaisų kategorijai priklauso:
- programuojama skalbimo mašina
- programuojama skalbinių džiovyklė
- „Nespresso“ arba analogiškas kapsulinis kavos aparatas
- lizduose palikti išmaniųjų telefonų įkrovikliai
- neįkraunamas elektrinis dantų šepetėlio laikiklis
- orkaitė (ir joje esanti elektronika)
- mikrobangų krosnelė (ji dažnai lieka budėjimo režime)
- prie nešiojamojo kompiuterio neprijungtas įkroviklis
- radijo imtuvai su laikrodžiais
- nešiojamasis kompiuteris, kuris lieka įjungtas net tada, kai yra išjungtas
- vaikų naktinės lemputės
- „Wi-Fi” kartotuvai (stiprintuvai)
Kiek energijos sunaudoja prietaisai veikdami budėjimo režimu?
1 vatas (W), kurį sunaudoja nuolat į elektros tinklą įjungtas prietaisas, reiškia, kad per metus (t.y., 8760 valandas – tiek valandų yra metuose) sunaudojama 8,76 kWh, t. y. maždaug 2-3 eurai.
Daugelis prietaisų budėjimo režimu gali suvartoti iki 10 W (dekoderis – nuo 10 iki 50 W, Hi-Fi sistema – 8 W, kompiuteris + ekranas – 3,5 W). O mūsų namuose budėjimo režimu vidutiniškai veikia iki 30-50 prietaisų.
Trumpai tariant, budėjimo režime suvartojamos elektros energijos kiekis gali būti 100-150 eurų per metus ar net daugiau! Kuo jūsų namas „protingesnis“, tuo daugiau pasyvių prietaisų juose yra, todėl tikėtina, kad „protinguose namuose“, priešingai negu įsivaizduoja jų savininkai, energijos nuostoliai gali būti daug didesni, negu įprastuose butuose.
Kaip sumažinti budėjimo režimo suvartojimą?
1. Nustatykite budėjimo režimu suvartojamos energijos kiekį.
Ar į elektros tinklą įjungtas įkroviklis vartoja energiją? Atlikite tokį testą, jei norite sužinoti, ar prietaisas arba įkroviklis vartoja energiją: uždėkite ranką ant transformatoriaus arba kištuko. Jei liečiant jaučiasi karšta, jis vartoja energiją be reikalo. Tas pats galioja, jei yra elektros lemputė.
2. Kiekybiškai nustatykite budėjimo režimo suvartojimą.
Pirmas žingsnis mažinant budėjimo režimo suvartojimą – išsiaiškinti, kur jūsų namuose eikvojama elektros energija, ir nustatyti energijos eikvotojus.
Galite investuoti į vatmetrą arba galios matuoklį, kurį galite įkišti tarp sieninio lizdo ir prietaiso, kurio budėjimo režimo energijos suvartojimą norite sužinoti, lizdo.
3. Naudokite maitinimo juosteles su jungikliu.
Taip galėsite tiesiog paspausti vieną jungiklį ir viską visiškai išjungti. Vienai temai galite naudoti vieną maitinimo juostelę. Viena maitinimo juosta gali būti skirta su televizija susijusiai įrangai (televizoriui, priedėliui, ir t. t.), kita – kompiuterinei įrangai ir t. t.
4. Įrenkite budėjimo režimo „žudiką“.
Jis automatiškai išjungia prie jo prijungtus įrenginius. Toks nedidelis prietaisas montuojamas į sieninį kištukinį lizdą ir prie jo prijungiamas prietaisas, kurio budėjimo režimo suvartojimo norite išvengti. Kompiuterinei įrangai jis prijungiamas per USB jungtį.
5. Įkroviklių atjungimas.
Tai turėtų tapti įpročiu. Jei planšetinis kompiuteris, išmanusis telefonas, skustuvas ar fotoaparatas įkrautas, ištraukite įkroviklį iš lizdo, antraip jis ir toliau vartos energiją.
6. Viską atjungiate nuo elektros tinklo?
Daugeliui mažų prietaisų, maisto ruošimo aparatų ir programuojamų „protingųjų pagalbininkų“ geriausia išeitis – tiesiog atjungti kištuką.
—
Apie CLEAR-X
CLEAR-X – tai Europos Komisijos agentūros CINEA finansuojamo „Horizon 2020“ projekto „Consumers Leading the EU’s Energy Ambition Response, Expansion“ sutrumpinimas. Bendras projekto tikslas – suteikti vartotojams galimybę dalyvauti energetikos transformacijos procesuose, investuojant į atsinaujinančius energijos šaltinius ir energiją taupančias technologijas. Projektu siekiama palengvinti vartotojų prieigą prie atsinaujinančios energijos šaltinių už prieinamą kainą, teikiant patikimą informaciją ir organizuojant kolektyvinio pirkimo schemas. Viena iš projekto veiklų – patobulinta reguliavimo sistema. Projekto finansavimo sutarties Nr. 101033682.