Europos vartotojų ataskaita apie kintamas elektros kainas: kai kuriems vartotojams tai potenciali galimybė, tačiau reikia nepamiršti rizikų

Dalintis:

Energijos kainoms pasiekus rekordinį lygį, vartotojai pagrįstai ieško būdų, kaip sutaupyti energijos sąskaitas.

Dinaminės elektros energijos kainų sutartys tampa vis labiau prieinamos vartotojams. Pagal šias sutartis elektros energijos tarifas keičiasi kas valandą ir yra susietas su kainomis didmeninėse elektros energijos rinkose.

Siekdama įvertinti dinaminių kainų sutarčių poveikį ir kaip geriausiai informuoti vartotojus apie tai, ar jiems jos gali būti tinkamos, BEUC užsakė konsultacinei bendrovei „Cambridge Econometrics” parengti ataskaitą šiam klausimui išnagrinėti.

Nauda

Kai atsinaujinančios energijos gamyba yra didelė, pavyzdžiui, saulėtomis ar vėjuotomis dienomis, arba paklausa maža, pavyzdžiui, naktį, vartotojai už elektrą mokėtų mažesnę kainą. Jei vartotojai galėtų perkelti savo elektros energijos vartojimą į tą laiką, pavyzdžiui, įkraudami savo elektromobilį vidury dienos, jie galėtų gerokai sutaupyti arba net gauti apmokėjimą už suvartotą elektros energiją. Taip yra todėl, kad tuo metu, kai vėjo ar saulės energija gaminama gausiai, elektros energijos gamintojams kartais ekonomiškai naudingiau mokėti vartotojams už energijos vartojimą, o ne atjungti jų įrenginius nuo tinklo.

Numatoma, kad daugelis žmonių ir toliau dirbs iš namų, todėl perkelti elektros energijos vartojimą turėtų būti palyginti lengva, nes jie bus namuose vidury dienos, kai elektros energijos kainos yra mažesnės.

Be to, tikimasi, kad didėjant vėjo ir saulės energijos daliai elektros energijos balanse, šios sutartys taps finansiškai įdomesnės, nes padaugės laikotarpių, kai dėl gausios atsinaujinančiosios energijos gamybos elektra bus pigesnė už elektros energijos poreikį.

Rizika

Tačiau, nepaisant galimos naudos, dinaminės elektros energijos kainų sutartys taip pat yra susijusios su didele finansine rizika ir gali būti tinkamos ne visiems vartotojams.

Ataskaitos rezultatai iliustruoja šiuos dalykus:

  • Dinaminės kainos sutartys gali padėti vartotojams sutaupyti, tačiau tik tada, kai vidutinė kintamoji elektros energijos kaina yra mažesnė už fiksuotos elektros energijos kainos sutarčių kainą. Tačiau šiuo metu vartotojams tai sunku įvertinti, o 2021 m. duomenys parodė, kad staiga ilgam laikui padidėjus didmeninėms kainoms, vartotojams tai lėmė gerokai didesnes elektros energijos sąnaudas (taigi ir galimai didesnes sąskaitas).
  • Didžiausią naudą galėtų gauti tie, kurie turi elektrines transporto priemones (EV). Elektromobilių įkrovimas yra didžiausios pavienės išlaidos lanksčiai elektros energiją vartojančių namų ūkių veikloje. Išmanusis elektromobilių įkrovimas galėtų padėti šiems namų ūkiams sutaupyti. Remiantis neseniai atliktu BEUC tyrimu, pabrėžėme, kad pereidami prie elektromobilių vartotojai galėtų sutaupyti, ypač jei turi galimybę naudotis fiksuotais vartojimo laiko tarifais (o taikant dinaminius tarifus būtų galima sutaupyti dar daugiau).
  • Tačiau nauda, gaunama lanksčiai naudojant baltąją buitinę techniką (pavyzdžiui, indaplovę ar skalbimo mašiną), yra palyginti nedidelė dėl to, kad lanksčiai veiklai tenkanti elektros energijos suvartojimo dalis bendroje sąskaitoje yra nedidelė.
  • Nors tai nebuvo įtraukta į ataskaitą, galime tikėtis, kad lankstus elektrinių šilumos siurblių naudojimas taip pat gali padėti sutaupyti vartotojams, gyvenantiems gerai izoliuotuose namuose.

Keletas svarbių politinių pasekmių

Pirma, vartotojai turėtų būti informuoti, kad yra rizika, jog, pasirinkus dinaminės elektros energijos kainos sutartį, kaina, kurią jie moka už elektros energiją, ateityje gali padidėti dėl kainų svyravimų didmeninėse elektros energijos rinkose.

Antra, elektros energijos tiekėjai turėtų tinkamai informuoti vartotojus apie elektros energijos kainų svyravimus, taip pat apie jų ankstesnį suvartojimo lygį ir apie tai, koks jis būtų buvęs, palyginti su fiksuotos kainos sutartimi, kad vartotojai galėtų priimti informacija pagrįstus sprendimus.

Trečia, vartotojai taip pat turėtų būti pakankamai informuoti, kad galėtų įvertinti, ar jie gali lanksčiai naudoti savo prietaisus, t. y. kad galėtų atlikti sąnaudų ir naudos analizę, ar verta taikyti dinaminę kainodarą, ar ne.

Galiausiai vartotojai turėtų turėti galimybę naudotis patikimomis priemonėmis, leidžiančiomis jiems įvertinti galimas sutaupytas lėšas, kurias jie galėtų sutaupyti perėję prie dinaminės elektros energijos kainos sutarties ir lanksčiai naudodami savo prietaisus. Daugumoje Europos rinkų taip nėra.

Skaityti visą ataskaitą>>

Šaltinis: BEUC