Įdomūs faktai apie atsinaujinančius energijos išteklius

Dalintis:

  • „Atsinaujinanti” energija iš tikrųjų yra atsinaujinanti. Tai reiškia, kad žaliosios energijos šaltinis niekada neišsenka, priešingai nei iškastinis kuras.
  • Atsinaujinanti energija gali būti įvairių formų, įskaitant vandens, saulės, vėjo. Energiją galime pasigaminti net iš šiukšlių. Neperdirbamas atliekas galima suskaidyti ir sudeginti, kad būtų gaminama energija.
  • Augant žaliosios energetikos sektoriui, ne tik daromas teigiamas poveikis aplinkai, bet ir sukuriama daugiau darbo vietų. Iš tiesų, šis sektorius sukuria 3-5 kartus daugiau darbo vietų nei neatsinaujinančios energijos sektoriai.
  • Europoje atsinaujinančioji energija pradėta naudoti dar prieš 2000 metų, kai buvo išrastas vandens ratas. Tai buvo pagrindinė konstrukcija, kuri ilgainiui išsivystė į šiandien naudojamas hidroelektrines!
  • Saulės kolektoriai dažnai statomi ant pastatų arba atviruose laukuose, kad būtų galima surinkti saulės energiją. Juose yra fotovoltiniai elementai, kuriuose vyksta reakcija tarp fotonų ir elektronų. Kai elektronai sužadinami ir katapultuojami, jie surenkami ir paverčiami naudingąja energija. Paprasta, tiesa?
  • Kuo daugiau saulės spindulių, tuo daugiau elektros energijos pagaminama. Tačiau saulės energiją galima gaminti ir debesuotą dieną.
  • Namų savininkams, sumokėjus pradinę kainą ir sumontavus saulės kolektorius, už pagamintą elektros energiją mokėti nereikia. Juk saulės energija yra nemokama!
  • Islandijoje yra net 18 hidroelektrinių, kurios kartu su geoterminiais šaltiniais pagamina 99 proc. šalies elektros energijos.
  • Geoterminė energija gaminama naudojant magmą, esančią Žemės branduolyje.
  • Oro tarša yra didžiausias aplinkos pavojus žmonių sveikatai. Naudodami tokius išteklius, kaip saulės energija ir hidroenergija, galėsime sumažinti oro taršą, kurią sukelia iškastinis kuras. Žaliosios energijos ištekliai padės išvengti plaučių ir širdies ligų, išsivysčiusių dėl oro taršos.
  • Iškastiniam kurui vyriausybės skiria didžiausias subsidijas, palyginti su atsinaujinančiaisiais energijos ištekliais.
  • Investicijos į atsinaujinančiąją energiją yra ekonomiškai efektyvios. Tarptautinė atsinaujinančiosios energijos agentūra (IRENA) paskelbė naują politikos apžvalgą, kurioje nurodoma, kad atsinaujinančioji energija tapo ekonomiškai efektyviausiu būdu gaminti elektros energiją šimtams milijonų žmonių visame pasaulyje, kurie neturi elektros tinklo.
  • Viena vėjo turbina gali pagaminti tiek elektros energijos, kad jos užtektų iki 300 namų.
  • Tyrimai rodo, kad pasaulyje geoterminės energijos ištekliai yra didesni nei anglies, naftos, dujų ir urano ištekliai kartu sudėjus.
  • Iš 195 pasaulio šalių 139 iš jų yra atsakingos už 99 proc. pasaulio anglies dioksido išmetimo.

Apie projektą CLEAR-X

CLEAR-X projekto tikslas pagelbėti vartotojams investuojant į atsinaujinančios energijos ir energetinio efektyvumo technologijas, kurios pagerina jų namų energinį naudingumą ir komfortą. Vykdant projektą, bus organizuojami kolektyviniai pirkimai. Vartotojų organizacijų ekspertai išbandys gaminius ir tiesiogiai bendradarbiaus su sertifikuotais montuotojais, tai užtikrins, kad vartotojai gautų paslaugą, kuria gali pasitikėti.

CLEAR-X organizuos kolektyvinius pirkimus keturių AEI technologijų: šilumos siurblių šildymui ir vėsinimui, fotovoltinių sistemų, šilumos siurblių oras-vanduo ir šilumos siurblių skalbinių džiovintuvų. Šios technologijos buvo parinktos atsižvelgiant į jų energijos taupymo, CO2 mažinimo potencialą.

CLEAR-X projektą finansuoja Europos Sąjungos tyrimų ir inovacijų programa „Horizon2020“. Projekte dalyvauja šešios šalys: Bulgarija, Kipras, Lietuva, Šiaurės Makedonija, Slovakija, Slovėnija. Lietuvoje projektą vykdanti Vartotojų aljanso komanda organizuos kolektyvinius saulės elektrinių individualiems namams ir nutolusių saulės elektrinių daugiabučių gyventojams pirkimus. Prasidėjęs 2021 m. rudenį, projektas baigsis – 2024 m.