Kandidatams į Europos Parlamentą skurdas ir Briuselio lobistai rūpi mažai

Dalintis:

Nevyriausybinės organizacijos teigia nusivylusios politikų, bandančių patekti į Europos Parlamentą, požiūriu į rinkėjus.                                    

Praėjusią savaitę du nevyriausybinių organizacijų susivienijimai – Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas ir Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas – išplatino raginimus pažadėti kovoti su skurdu bei bankų lobistais, jeigu dabartiniai kandidatai taptų Europos Parlamento nariais. Į juos atsakė vos pora dešimčių politikų, viena kandidatė suabejojo tokių pasižadėjimų reikalingumu.

„Lietuvoje skursta kas penktas, atrodytų, kad socialinė atskirtis turėtų būti klausimas numeris vienas kiekvienam kandidatui. Ir būtent Europos Parlamentas turi galių priimti direktyvas, reglamentus ar kitaip prisidėti prie ES teisėkūros iniciatyvų, užtikrinančių gyventojų socialines ir ekonomines teises. Tačiau pasižadėjimą prisidėti prie skurdo mažinimo iniciatyvų pasirašė tik 20 kandidatų. Ar absoliuti dauguma kandidatų nesidomi bene svarbiausia šalies problema ir jos sprendimu ES lygmeniu, ar to tiesiog neišmano?“, – klausia Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

Tinklo išplatintame kvietime kandidatai raginti siekti, kad ES valstybėse būtų vykdoma tokia makroekonominė politika, kuri kovotų su skurdu ir nelygybe, kad gyventojai, kuriems reikalinga valstybės pagalba, gautų orias minimalias pajamas. Taip pat, kad politikoje būtų girdimi skurdą patiriančių žmonių balsai bei vykdomi jau egzistuojantys įsipareigojimai, numatyti Darnaus vystymosi tiksluose ir Europos socialinių teisių ramsčiuose.

Tokį pasižadėjimą Europos kovos su skurdu tinklas kvietė pasirašyti ir kitų ES šalių kandidatus į Europos Parlamentą.

Dar viena panaši pilietinė iniciatyva, iki rinkimų vykusi Europos mastu – koalicijos „Change Finance“, kurią sudaro Europos nevyriausybinės organizacijos, kvietimas kandidatams į EP prisidėti mažinant pernelyg didelę finansų sektoriaus lobistų įtaką sprendimų priėmėjams Briuselio institucijų koridoriuose.

„Briuselyje 1700 lobistų atstovauja bankų, investicinių fondų ir draudimo kompanijų interesams, tuo tarpu vartotojų interesus gina tik keturios organizacijos. Kvietėme kandidatus įsipareigoti jiems tapus europarlamentarais skaidriau atstovauti vartotojų interesus. Kol kas sulaukėme aštuonių kandidatų pasižadėjimų, nors raginimas buvo išsiųstas visų 17 sąrašų dalyviams. Ar siūlomos temos kandidatams „nepatogios”, ar darbas, kurio jie imasi, ne kiekvienam „pagal pečius”?”, – klausia Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso tarybos narys Kęstutis Kupšys.

Kita vertus, pasak K. Kupšio, džiugina tai, kad paramą išreiškė ne vienos kurios nors politinės jėgos atstovai, o net šešių skirtingų sąrašų kandidatai. Tai rodo, kad problema nėra politinė, o svarbi visiems. Pasižadėjimą pasirašė (abėcėlės tvarka) Rasa Budbergytė (Lietuvos socialdemokratų partija), Stasys Jakeliūnas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Margarita Jankauskaitė (Lietuvos socialdemokratų partija), Artūras Paulauskas (Visuomeninis rinkimų komitetas „Stipri Lietuva vieningoje Europoje”), Aistė Pikšrytė (Visuomeninis rinkimų komitetas „Aušros Maldeikienės traukinys”), Naglis Puteikis (Lietuvos centro partija), Jurgis Razma (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), Laurynas Šedvydis (Visuomeninis rinkimų komitetas „Aušros Maldeikienės traukinys”).

Europinę koalicijos „Change Finance“ peticiją iš viso jau pasirašė 538 kandidatai iš 28 ES šalių.

„Lietuvos rinkėjams siūlome domėtis, kokiomis temomis pasisakys Lietuvos atstovai Europos Parlamente. Vertinant pasižadėjimus pasirašiusių kandidatų pozicijas sąrašuose, panašu, kad rinkėjų interesams atstovaus nedidelė saujelė europarlamentarų. Ateinančią kadenciją ir vėl daugiau girdėsime deklaratyvių pareiškimų ir politikavimo, o ne realių darbų. Panašu, kad darbas Briuselyje vis dar suprantamas kaip šilta vietelė, o ne įsipareigojimas savo rinkėjams”, – svarsto nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Lietuvoje į Europos Parlamentą kandidatuoja 301 politikas.

Politikų, pasižadėjusių kovoti su skurdu, sąrašą galima rasti čia.

Kas pasirašė „Change Finance“ pasižadėjimą – galima rasti čia.

Kontaktai:

Rimgailė Matulionytė, Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo valdybos narė, Lietuvos atstovė Europos kovos su skurdu tinklo Europos Sąjungos įtraukties strategijos grupėje (EAPN EUISG) | +370 623 89005 | info@stopskurdas.lt

Kęstutis Kupšys, Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso Tarybos narys, asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vykdomasis direktorius | +370-698-76444 | info@lvoa.lt | kestutis.kupsys@lvoa.lt