Kas apgins gyventojų teises, kilus ginčui su namo administratoriumi?

Dalintis:

Lietuvoje daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektus prižiūri namo administratoriai, valdytojai ir kiti subjektai. Dėl netinkamos priežiūros, neaiškios atsakomybės ar nepakankamo administravimo procesų skaidrumo, pažeidžiančių savininkų teises ir interesus, tarp  administratorių ir gyventojų kyla nemažai konfliktų. Siekiant, kad vartotojų teisės šioje srityje būtų užtikrintos, o valdymo procesai taptų sklandūs ir suprantami gyventojams, labai svarbu tinkamas daugiabučių namų valdymo ir priežiūros reglamentavimas.

2024 m. Vartotojų aljansas įgyvendino projektą „Vartotojų teisių stiprinimas daugiabučių namų priežiūros sistemoje“, kurio tikslas – išsamiai išnagrinėti Lietuvos teisės aktus, reglamentuojančius bendrojo naudojimo objektų valdymą, priežiūrą ir kontrolę, bei įvertinti, kaip esamos teisinės priemonės gali būti pritaikytos siekiant didesnio teisinio tikrumo ir skaidrumo šioje srityje. Atsižvelgiant į dažnai pasitaikančius nusiskundimus dėl bendrojo naudojimo objektų administravimo tvarkos, taip pat buvo analizuojama, kaip sustiprinti vartotojų teisių apsaugą per ikiteisminius ginčų sprendimo mechanizmus bei per savivaldybių vykdomą priežiūrą.

Vartotojų aljanso tyrimo rezultatai išryškino pagrindinę problemą – kai daugiabučių namų administratorių skiria savivaldybė (o tai dažniausiai sutinkama daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo forma), gyventojai turi labai ribotas galimybes apginti savo teises, nes vartotojo ir administratoriaus santykiai nelaikomi vartojimo santykiais. Tokiu atveju gyventojas negali naudotis vartotojams teisės aktais suteiktomis teisėmis, įskaitant teisę į vartojimo ginčų nagrinėjimą ikiteismine tvarka.

Vartotojų aljansas rekomenduoja papildyti Civilinį kodeksą atitinkamomis normomis, kurios leistų administratoriaus ir būsto savininkų santykius prilyginti vartojimo santykiams.

Kviečiame susipažinti su tyrimu „Vartotojų teisių stiprinimas daugiabučių namų priežiūros sistemoje“.

Projektą „Vartotojų teisių stiprinimas daugiabučių namų priežiūros sistemoje“ finansuoja Teisingumo ministerija/Vartotojų teisių apsaugos tarnyba. 

Valdymo priežiūros teisinio reguliavimo analizė