Lietuviai gali pasimokyti iš belgų praktiškumo: augančios energijos kainos paskatino atsinaujinančiosios energijos kooperatyvų kūrimąsi

Dalintis:

„Nors Lietuvoje energetinės bendrijos dar naujas dalykas, turime iš ko pasimokyti. Belgų patirtis rodo, kad bendrai veikdami žmonės turi didelę jėgą, kuri padeda rasti sprendimą užklupus rimtoms problemoms“, – sako Vartotojų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys, apsilankęs viename iš Belgijos atsinaujinančios energijos (AE) kooperatyvų „Ecopower“.

Mažame Flandrijos Rotselaar miestelyje ant Diolės upės nuo 1217 m. veikė vandens malūnas. Dabartinė vandens turbina, varoma malūno, pastatyta 1902 m.; ji kelis dešimtmečius sėkmingai gamino elektros energiją. Turbina kruopščiai restauruota 1994 m., o nuo 1995 m. vėl gamina ekologišką elektros energiją. Mažoji hidroelektrinė Rotselaar malūne ir pats pastatas nuo 2006 m. priklauso bendrovei „Ecopower“.

Kooperatyvas „Ecopower“ tiekia energiją namų ūkiams už gamybos kainą, kuri yra fiksuota visą energijos šaltinio gyvavimo laikotarpį ir kurią papildo tinklo mokesčiai ir rinkliavos, taip pat pačios įmonės veiklos sąnaudos.

Saulės energijos entuziastas Andre Langwost ir Dirk Vansintijan prie daugiau kaip 100 metų veikiančios elektros jėgainės.

„Lankantis pas Dirką Vansintjaną, „Ecopower“ vadovą, jo namuose Rotselaar miestelyje, mane sužavėjo šio žmogaus pasitikėjimas ir tvirta valia. Jis pasakojo, kaip prieš trisdešimt metų niekas nepatikėjo, kad galima sukurti tokį energetikos kooperatyvą – tačiau šiam žmogui pakako atkaklumo tikėti savo reikalo tikrumu ir laikytis plano, užsitikrinus žmonių paramą. Belgijos energijos rinkos žaidėjai, išklausę drąsių Dirko idėjų, diagnozuodavo: „tu svajotojas, niekada šito nebus“, – apie kooperatyvo ištakas pasakoja K. Kupšys.

Tokie AE kooperatyvai, kurie pasikliauja savo pačių gaminama energija, o ne perka ją iš nepastovių rinkų, pernai susidūrė su didžiuliu paklausos augimu, nes energijos krizė paveikė vartotojus. „Ecopower“ atstovai teigia, kad paklausa išaugo taip smarkiai, jog teko stabdyti naujų narių priėmimą. Neturėdama laisvų gamybos pajėgumų, norėdama tiekti daugiau, ji turėtų pirkti energiją neatidėliotinų sandorių rinkoje, kurioje kainos yra rekordiškai aukštos.

„Mūsų pažadas nėra tas, kad visada būsime pigiausi“, – žiniasklaidai teigė „Ecopower“ atstovė Margot Vingerhoedt. – „Mes pateikiame atsakymą į trigubą krizę – klimato kaitą, geopolitinę priklausomybę, taip pat kainų infliaciją ir energetinį skurdą. Nebepakeliamos kainos tik blogina padėtį, o tradicinės energetikos įmonės to nesprendžia, nes jų pagrindinis tikslas – pelnas.“

Kooperatyvas skatina ir elektromobilių naudojimą.

1991 m. įkurtas „Ecopower“ šiuo metu yra didžiausias Belgijos energetikos kooperatyvas, kurio vėjo turbinos ir saulės baterijos per metus pagamina 80 mln. kWh ir kuris tiekia elektros energiją maždaug 55 000 namų ūkių. Vienas narys, kuris turi tik vieną balsą kooperatyvo susirinkime, gali įsigyti ne daugiau kaip 20 akcijų po 250 eurų už kiekvieną. Suteikiama teisė į 6 proc. dividendus iš perteklinių pardavimų ir galimybė spręsti, kur toliau investuoti.

„Labai svarbu, kad viskas būtų jūsų rankose, – sako viena iš kooperatyvo narių pensininkė Bernadetė Vandercammen. – Tokiame kooperatyve, kaip „Ecopower“, mes turime teisę pareikšti savo nuomonę. Tai labai svarbu, nes priešingu atveju, kaip vartotojai esame priklausomi nuo geopolitikos.“

„Tokio kooperatyvo pavyzdys parodo, kad bendruomenėje mes galime nuveikti daug. Individualus požiūris ir „mano kiemas – mano tvirtovė“ principas galioja tik iki tam tikros ribos. Yra problemų, kurias galime išspręsti tik bendrai veikdami – tokiu pavyzdžiu gali būti daugiabučio renovacija arba bendruomeninės saulės, o gal – vėjo, elektrinės statyba miestelyje“, – įsitikinęs Vartotojų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

Apie CLEAR-X

CLEAR-X – tai Europos Komisijos agentūros CINEA finansuojamo „Horizon 2020“ projekto „Consumers Leading the EU’s Energy Ambition Response, Expansion“ sutrumpinimas. Bendras projekto tikslas – suteikti vartotojams galimybę dalyvauti energetikos transformacijos procesuose, investuojant į atsinaujinančius energijos šaltinius ir energiją taupančias technologijas. Projektu siekiama palengvinti vartotojų prieigą prie atsinaujinančios energijos šaltinių už prieinamą kainą, teikiant patikimą informaciją ir organizuojant kolektyvinio pirkimo schemas. Viena iš projekto veiklų – patobulinta reguliavimo sistema. Projekto finansavimo sutarties Nr. 101033682.