Vartotojų aljansas atliko mažųjų saulės elektrinių (iki 0,8 kW galios) diegimo daugiabučiuose situacijos Lietuvoje apžvalgą. Apžvalgoje analizuojamos inovatyvios saulės energetikos plėtros strategijos, geriausios praktikos iš kitų ES šalių, taip pat pateikiamos nacionalinio lygmens rekomendacijos, skatinančios mažos galios fotovoltinių įrenginių diegimą Lietuvos daugiabučiuose.
Dokumente pabrėžiama prijungiamųjų (angl. plug-in PV) fotovoltinių įrenginių svarba. Šios elektrinės yra patrauklus ir ekonomiškas sprendimas gyventojams, siekiantiems sumažinti energijos sąnaudas ir prisidėti prie klimato tikslų. Rekomendacijos apima paramos schemas, techninius sprendimus, inovatyvias finansavimo galimybes bei privataus sektoriaus įsitraukimo modelius.
Kodėl tai aktualu Lietuvai?
Lietuvoje siekiant energetinės nepriklausomybės ir mažesnių sąskaitų už energiją, fotovoltinė saulės energetika tampa vis svarbesniu tvaraus vystymosi prioritetu. Prijungiamieji fotovoltiniai įrenginiai (angl. plug-in PV) – tai ekonomiškas ir paprastas būdas tiek privačioms, tiek bendruomeninėms iniciatyvoms gamintis švarią elektrą.
Nors Lietuvoje nuo 2024 m. nebereikalaujama statybos leidimų mažos galios įrenginiams, montuojamiems ant daugiabučių balkonų ar fasadų, iššūkių vis dar kyla. Didžiausi – senų daugiabučių techninės galimybės, gyventojų bendruomenių nesugebėjimu susitarti ir informacijos trūkumas. Deja, bet gyventojai dar nežino apie naujas atlaisvintas taisykles ir dažnai nedrįsta įsirengti saulės elektrinės bijodami biurokratinių procedūrų. Tuo tarpu specialistai mato, kad šio tipo saulės elektrinės turi didžiulį potencialą, ypač – didmiesčiuose, kur aktyviai nuomojami būstai.
Geriausios praktikos iš Europos
Šie įrenginiai jau įsitvirtino kitose Europos Sąjungos šalyse kaip perspektyvus sprendimas kovojant su energijos kainų nestabilumu ir siekiant kovos su klimato kaita tikslų. Pavyzdžiui, Berlyne taikoma parama leidžia nuomininkams įsigyti mažąsias saulės elektrines, subsidijuojant iki 500 eurų. Vokietijoje ir Austrijoje šių įrenginių montavimui ant balkono taikomos paprastos administracinės procedūros. Tokią patirtį įmanoma pritaikyti Lietuvoje, plečiant paramos schemas.
Paramos mechanizmai: skatinimo galimybės
Lietuvoje jau daugiau nei 10 metų taikomas dvipusės apskaitos modelis ir paramos schema, palankiai vertinama gaminančių vartotojų. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) neseniai įvedė keletą svarbių pakeitimų, palengvinančių paramos gavimą – pvz., dokumentus galima pateikti už jau įrengtus įrenginius, o tai ženkliai pagreitina procesą. Parama iki 50 proc. investicijų yra teikiama įrenginiams, kurių galia neviršija 10 kW, ir suteikia iki 255,07 euro už 1 kW naujai įrengtų elektrinių.
Nuo 2024 metų lapkričio prijungiamieji įrenginiai montuojami ant daugiabučių balkonų, fasadų ar stogų nereikalauja statybos leidimų (išskyrus saugomų teritorijų ir paveldo objektų pastatus). Be to, jiems nereikalingi bendraturčių sutikimai, kas ypač naudinga senesnių daugiabučių gyventojams.
Tarp rekomendacijų – informacinės kampanijos gyventojams
Dokumento „Prijungiamųjų fotovoltinių įrenginių diegimo rekomendacijos“ autoriai siūlo:
- Įtraukti techninius sprendimus į renovacijos programas, užtikrinant senų daugiabučių pritaikymą saulės energijos technologijoms.
- Sukurti tikslines subsidijas mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams, siekiant kovoti su energetiniu skurdu.
- Stiprinti privataus sektoriaus įsitraukimą per motyvacines programas, tokias kaip mažų palūkanų paskolos ar nuomos schemos.
- Organizuoti informacines kampanijas vartotojams apie prijungiamųjų fotovoltinių įrenginių naudą ir galimybes.
Prijungiamųjų įrenginių potencialas Lietuvoje
Mažos galios saulės elektrinės atveria galimybes ne tik sutaupyti energijos kaštus, bet ir prisidėti prie Lietuvos klimato tikslų. Ypač tai aktualu didmiesčių gyventojams, norintiems mažinti priklausomybę nuo energijos tiekėjų. Apjungus geriausias Europos praktikas ir Lietuvos inovacijas, prijungiamieji fotovoltiniai įrenginiai gali tapti svarbia tvaraus energijos gamybos dalimi, skatinančia šalies energetinę nepriklausomybę.
Apžvalga „Prijungiamųjų fotovoltinių įrenginių diegimo skatinimo rekomendacijos Lietuvai“ skirta visiems – gyventojams, bendrijoms, savivaldybėms, verslo sektoriui ir politinėms institucijoms – siekiantiems modernių, efektyvių ir inovatyvių energijos sprendimų.
SUNRISE projektas yra Europos Klimato Iniciatyvos (EUKI) dalis. EUKI yra Vokietijos federalinės ekonomikos reikalų ir klimato politikos ministerijos projektų finansavimo instrumentas, kurį administruoja Vokietijos vystomojo bendradarbiavimo agentūra GIZ. Daugiau informacijos: https://www.euki.de/en
