Pasaulio milijardierių turtas pernai metais išaugo 1,9 trln. eurų (2 trln. dolerių), ir tai yra tris kartus sparčiau nei 2023-aisiais, teigiama šių metų sausio pabaigoje pasirodžiusioje nepriklausomos nevyriausybinės organizacijos „Oxfam“ ataskaitoje. Joje taip pat rašoma, kad pasaulyje per artimiausią dešimtmetį gali atsirasti nauji penki trilijonieriai.
„Pernai prognozavome, kad pirmasis trilijonierius gali atsirasti per artimiausią dešimtmetį, tačiau šokiruojantis pernai metų turto augimo pagreitis rodo, kad bus mažiausiai penki“, – sako Anna Marriott, „Oxfam“ nelygybės politikos vadovė. Pasak jos, pasaulio ekonominė sistema yra moraliai sugedusi ir neatitinka savo paskirties, nes leidžia ir palaiko mažos grupės turtėjimą, kai beveik pusė žmonijos ir toliau gyvena skurde.
Ataskaitoje, pavadintoje „Imantys, o ne kuriantys“, skaičiuojama, kad milijardierių turtas auga po 5,2 mlrd. eurų per dieną, tuo tarpu nuo 1990 m. skurde gyvenančių žmonių skaičius beveik nepasikeitė ir siekia kone 3,6 milijardo. Tai sudaro net 44 proc. pasaulio gyventojų. Būtent šie gyventojai labiausiai kenčia nuo klimato krizės padarinių, karų ir kitų nelaimių.

„Dauguma milijardierių turtų yra ne uždirbti, o įgyti – 60 proc. turto gaunama iš paveldėjimo, kronizmo (draugų ir bendraminčių skyrimo į valdžios postus, tinkamai neatsižvelgiant į jų kvalifikaciją) ir korupcijos arba monopolinės galios“, – rašoma „Oxfam“ pranešime.
Pasaulio banko nustatyta skurdo riba yra 6,63 euro per dieną. Ataskaitoje pabrėžiama, kad skurdas dažniau lydi moteris – kas dešimta pasaulio moteris gyvena itin skurdžiai, t.y. už mažiau nei 2,08 euro per dieną.
„Nelygaus turto pasiskirstymo pasaulis turi ilgą kolonijinio dominavimo istoriją, iš kurios daugiausia naudos turėjo turtingiausi žmonės. Skurdžiausi žmonės, įvairių rasių atstovai, moterys ir marginalizuojamos grupės buvo ir tebėra sistemingai išnaudojamos, o tai lemia daugybės žmonių kančias“, – teigia „Oxfam“.
Šios organizacijos atstovai taip pat įspėja, kad pasaulio šalių pažanga mažinant skurdą sustojo ir ragina priimti ryžtingus sprendimus, kurie padėtų „radikaliai sumažinti nelygybę ir įtvirtinti teisingumą mūsų ekonomikoje“. Vienas iš veiksmų – didesnis itin turtingų žmonių apmokestinimas.
Praėjusių metų liepos mėn. pasiektas G20 šalių susitarimas bendradarbiauti apmokestinant pasaulio superturtinguosius. Pasak „Oxfam“, po šio sprendimo atsirado realus postūmis įgyvendinti teisingesnį apmokestinimą visame pasaulyje.
2024 metais milijardierių skaičius pasaulyje padidėjo 204 ir pasiekė 2 769. Jų bendras turtas vos per 12 mėnesių padidėjo nuo 12,5 iki 15,5 trilijono eurų (13 iki 15 trilijonų JAV dolerių) – tai antras didžiausias metinis padidėjimas nuo tada, kai pradėta jį registruoti.

Milijardierių turto augimą labiausiai lėmė didėjanti akcijų vertė pasaulio akcijų biržose, nors įtakos turėjo ir išaugusi nekilnojamojo turto vertė. Gyvenamosios paskirties nekilnojamasis turtas sudaro apie 80 proc. viso pasaulio investicijų.
Pagal „Forbes“ realaus laiko milijardierių sąrašą, turtingiausi pasaulio žmonės yra E. Muskas, J. Bezosas, vienas iš „Facebook“ ir „Meta“ įkūrėjų Markas Zuckerbergas, vienas iš „Oracle“ įkūrėjų Larry Ellisonas ir LVMH įkūrėjas Bernard’as Arnault.
„Oxfam“ ataskaitą (anglų kalba) galima rasti čia >>
Parengė Rūta Trainytė.
Šį tekstą siūlo „Klimato reporteriai“ (klimatoreporteriai.lt).
Tai Lietuvoje nauja, nepriklausoma, nevyriausybinių organizacijų įkurta pilietinės žiniasklaidos iniciatyva, kurios tikslas – ilgainiui tapti klimato naujienų agentūra. Tekstą prašytume skelbti nurodant autorių ir šaltinį „Klimato reporteriai“.
„Klimato reporteriai“ – viena iš projekto ŽALINK veiklų. Projektas finansuojamas Klimato kaitos programos, kurią administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra, lėšomis.
Plačiau apie projektą ŽALINK >>
