Prie elektros tinklo prijungiamos saulės baterijos: ar verta?

Dalintis:

Ar teko girdėti apie saulės kolektorius, kuriuos galima tiesiog įkištį į namų rozetę? Tai yra taip vadinami įkraunami saulės kolektoriai. Galima įžvelgti įkraunamų saulės kolektorių (angl. plug-in PV) patrauklumą tiems namų ūkiams, kurie nenori investuoti į didesnės galios saulės elektrinę ar kol kas neturi biudžeto nusipirkti dalį elektrinės saulės ar vėjo parke. Plug-in sistemos įsirengimas yra pigesnis variantas nei įprasta saulės energijos įrengėjų sistema.

Kodėl namų savininkai galėtų norėti turėti į elektros tinklą jungiamą saulės kolektorių sistemą?

Saulės energijos prijungimas prie elektros tinklo suteikia namų savininkams galimybę prijungti saulės sistemą prie sieninio lizdo ir gaminti atsinaujinančiąją energiją nemokant specialistams už sistemos projektavimą ir įrengimą. Be to, prijungiamą sistemą lengva perkelti į naujus namus. Prijungiamos plokštės gali būti geras būdas tiems, kurie domisi saulės energija, išbandyti ją prieš įsipareigojant įrengti labiau tradicinę stogo sistemą.

Kaip veikia „plug-in“ saulės kolektorių sistema?

Kiekviename skydelyje įmontuotas mikroinverteris, kuris saulės energiją paverčia nuolatine elektros srove, kurią inverteris paverčia kintamąja elektros srove, kurią galima naudoti namuose. Inverteriai taip pat gali išjungti iš plokščių į elektros lizdą tekančią energiją, o tai padeda, jei laidas netyčia ištraukiamas iš elektros tinklo.

Kaip veikia įprastinė saulės kolektorių sistema?

Įprastinio saulės elektrinės įrengimo atveju saulės elektrinės rangovas turi bendradarbiauti su namų savininku, kad nustatytų jo energijos poreikius. Tuomet rangovas suprojektuoja stovus saulės kolektoriams ant stogo įrengti, nustato kolektorių skaičių ir parenka tinkamą inverterio tipą.

Įprastinė sistema taip pat yra tvirtai prijungta prie namo. Skydai saulės energiją paverčia nuolatine srove, kurią inverteris paverčia kintamąja srove, nukreipia į elektros skydelį ir perduoda į skaitiklį.

Ar saugios saulės kolektorių ir kištukinių lizdų sistemos?

Saulės kolektorių ir kištukinių lizdų sistema turi daug kintamųjų. Kai kurie iš jų gali turėti įtakos saugai:

  • Yra tam tikra riba, kiek energijos galima nukreipti į vieną elektros lizdą.
  • Saulės kolektoriaus galia svyruoja visą dieną ir gali sukelti gaisro pavojų, jei jo didžiausia galia yra didesnė nei ta, kurią gali išlaikyti elektros lizdas.
  • Laidai gali kelti pavojų.
  • Didesnes sistemas gali tekti montuoti ant stogo, o tai gali būti pernelyg sudėtinga savadarbiams darbams ir dėl to gali būti pažeistas stogas.

Į visus šiuos klausimus reikia atsižvelgti renkantis tarp profesionaliai įrengtos saulės energijos sistemos ir „plug-in” lokščių ir kištukinių lizdų rinkinio.

Šaltinis: internetas

Apie SUNRISE

Vartotojų aljansas nuo 2022 m. rugsėjo mėn.
Lietuvoje pradėjo įgyvendinti tarptautinį projektą SUNRISE (iš anglų k. „saulės
energija vartotojams“). Projektu SUNRISE siekiama didinti Bulgarijos, Lietuvos
ir Šiaurės Makedonijos gyventojų informuotumą apie saulės energijos galimybių,
o būtent – „įkraunamų“ (angl. plug-in) saulės fotovoltinių (PV)
modulių,  panaudojimą daugiabučių namų ūkio elektros energijos gamybai. Projektas
vyks Vilniuje. Truks iki 2025 m. balandžio mėn.

Šis projektas yra Europos Klimato Iniciatyvos
(EUKI) dalis. EUKI yra Vokietijos Ekonomikos ir klimato veiksmų ministerijos
projektų finansavimo instrumentas, kurį administruoja Vokietijos Tarptautinio
bendradarbiavimo draugija (GIZ). Daugiau informacijos: https://www.euki.de/en