Naujos energijos efektyvumo etiketės – jau Lietuvos parduotuvėse

Dalintis:

Nuo kovo 1 d. visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo naujos buities prietaisų energijos vartojimo ženklinimo taisyklės, kurios bus ne tik aiškesnės vartotojams, tačiau ir padės taupyti bei mažinti neigiamą poveikį aplinkai.

Svarbiausia naujovė – gaminiai vėl ženklinami pagal gerai žinomą ir veiksmingą energijos vartojimo efektyvumo skalę A–G , nebenaudojant „Plius“ klasių, tokių kaip A+, A++ ir t.t. Bus taikomi griežtesni standartai ir prietaisų energijos vartojimo efektyvumo matavimo metodai. Įrenginiai, šiuo metu priskiriami A+++ klasei, po atnaujintų reikalavimų taps B klasės, nekeičiant reikalavimų jų energijos suvartojimui, o A klasė pradžioje bus tuščia, paliekant vietos itin taupiems ateities produktams – taip gamintojai bus skatinami diegti naujoves ir kurti efektyvesnius gaminius. Naujosios etiketės bus aiškesnės ir informatyvesnės: naudojant intuityvias piktogramas jose bus parodytas ne tik suvartojamos elektros energijos kiekis, bet ir kita aktuali informacija, padedanti palyginti gaminius ir priimti geriau pamatuotą sprendimą. Etiketės bus žymimos QR kodu, kurį įprastu išmaniuoju telefonu nuskenavę vartotojai gaus papildomos informacijos.

Skaičiuojama, kad atnaujinta sistema kartu su naujomis ekologinio projektavimo taisyklėmis visoje ES padės sutaupyti 200 TWh energijos per metus (per metus tokį kiekį suvartoja Baltijos šalys).

Nuo 2021 m. kovo 1 d. naujomis etiketėmis privaloma žymėti keturias prekių grupes: šaldytuvus ir šaldiklius (įskaitant vyno laikymo šaldytuvus); indaploves; skalbimo mašinas ir skalbykles-džiovykles; televizorius ir elektroninius vaizduoklius. Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. pagal naujas taisykles bus žymimos ir lempos.

Energijos vartojimo efektyvumo etiketės ES sėkmingai naudojamos nuo 1995 m. Nustatyta, kad pirkdami gaminius jomis vadovaujasi 85 % Europos vartotojų. Pradžioje sistema puikiai funkcionavo ir paskatino pramonės inovacijų raidą bei konkurenciją – gaminiai buvo priskiriami įvairioms klasėms, tačiau nauji modeliai atitiko vis aukštesnius reikalavimus. Galiausiai buvo pasiekta riba, kai daugelis prekių atitiko „plius“ klasės (A+++, A++, A+) reikalavimus, o žemesnėms klasėms (dažnai – net ir A klasei) nebepriskiriami jokie gaminiai. Vartotojams sistema tapo pernelyg paini, todėl, siekiant palengvinti jų pasirinkimą, ES nusprendė atnaujinti ženklinimo taisykles.

 

Daugiau informacijos apie naujas ženklinimo taisykles ir jų naudą vartotojams rasite https://belt-projektas.eu. BELT  (angl. Boosting Energy Label Take Up) – tai Europos vartotojų organizacijų informacijos sklaidos projektas, kurį Lietuvoje vykdo Vartotojų aljansas.