Priimtas sprendimas „City Bee“ byloje – nukentėjusiems vartotojams priteista daugiau nei 103 tūkst eurų!

Dalintis:

2024 m. birželio 17 d. Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė žemesnės instancijos teismo sprendimą ir Vartotojų aljanso atstovaujamai vartotojų grupei, pateikusiai grupės ieškinį dėl asmens duomenų pažeidimo, iš bendrovės „Prime Leasing“, teikiančiai automobilių dalijimosi paslaugas „CityBee“, priteisė 103 800 eurų neturtinės žalos atlyginimą – po 300 eurų kiekvienam grupės nariui.

2021 m. automobilių nuomos paslaugą teikianti įmonė UAB „CityBee Solutions“ (UAB „Prime Leasing“) paskelbė, kad iš įmonės duomenų  bazės buvo pavogti  ir  paviešinti  daugiau  nei  110  000 vartotojų asmeniniai duomenys (vardai, pavardės, asmens  kodai, telefonų  numeriai,  elektroninio pašto ir gyvenamosios vietos adresai, vairuotojų pažymėjimo numeriai, paskyrų slaptažodžiai ir kt.). Dėl šio įvykio vartotojai patyrė nemažai nepatogumų bei nuostolių: turėjo pakeisti paskyrų įvairiose svetainėse slaptažodžius, keisti banko korteles, vairuotojų pažymėjimus, net telefono numerius.

Vartotojų aljansas subūrė nukentėjusius vartotojus ir su grupės ieškiniu kreipėsi į teismą dėl vartotojų patirtos žalos atlyginimo. Vilniaus apygardos teismas 2024 m. vasarį pripažino, kad „CityBee“ pažeidė asmens duomenų apsaugos reikalavimus, tačiau nepriteisė nei turtinės, nei neturtinės žalos atlyginimo.

Vartotojų aljansas dėl šio sprendimo pateikė apeliacinį skundą. Apeliacinės instancijos teismas panaikino apygardos teismo sprendimo dalį, kuria ieškinys dėl neturtinės žalos atlyginimo atmestas, ir ieškovei priteisė visą prašytą 103 800 eurų sumą neturtinei žalai atlyginti. Taip pat Apeliacinis teismas panaikino sprendimo dalį, kuria atmesti grupės narių turtiniai reikalavimai, ir šią bylos dalį grąžino nagrinėti iš naujo.

Grupės ieškiniai daugelyje Europos valstybių aktyviai naudojami kaip efektyvi ir patogi priemonė vartotojų teisių gynimui, kai žalą patiria didesnė asmenų grupė, o Lietuvoje ši praktika tik pradedama taikyti. Todėl ši pirmoji pergalė labai svarbi – tikimasi, kad ji paskatins vartotojus aktyviau domėtis ir ginti savo teises, o verslininkus – daugiau dėmesio skirti vartotojų teisėms.

Projektas finansuojamas iš Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai skirtų valstybės biudžeto asignavimų. 

„City Bee“ bylą kuruoja

Vartotojų aljanso viceprezidentas

Rytis Jokubauskas

Tel.+370 61182254,  el. paštas Rytis.Jokubauskas@vartotojualjansas.lt