Organizacija SAFE (Safe Food Advocacy Europe) atkreipia Europos piliečių dėmesį – kasdieniniame maiste esantis akrilamidas kenkia sveikatai, todėl būtina sumažinti akrilamido kiekį maisto pramonėje.
Akrilamidas – tai cheminis junginys, kuris susiformuoja krakmolinguose maisto produktuose, kai jie yra kaitinami aukštoje temperatūroje (>120°C). Medžiaga aptinkama įvairiuose kasdieniuose maisto produktuose: keptose bulvytėse, bulvių traškučiuose, kavoje, skrudintoje ir šviežioje duonoje, sausuose pusryčiuose, sausainiuose, pyraguose. Vaikai didžiausią dalį gauna iš kūdikiams skirto maistelio, kurio pagrindą sudaro bulvės, grūdai, kiti ingredientai.
2015 m. birželio mėn. Europos maisto saugos tarnyba (EMST) paskelbė pirmąjį išsamų rizikos vertinimą, susijusį su akrilamido kiekiu maisto produktuose. EMST ekspertai patvirtino, kad maiste aptinkamas akrilamidas yra genotoksiškas ir karcinogeniškas glicidamidas, kuris gali turėti neigiamos įtakos DNR ir sukelti vėžį visų amžiaus grupių vartotojams. Dėl šios priežasties maisto produktuose būtina palaikyti kuo įmanoma mažesnį akrilamido kiekį.
Artimiausiais mėnesiais Europos Komisijoje bus balsuojama dėl reglamento, susijusio su akrilamido lygiu maisto produktuose, projekto, todėl SAFE skatina Europos Komisiją: nustatyti teisiškai įpareigojantį maksimalų akrilamido kiekį skirtingoms maisto produktų kategorijoms, kuris būtų kur kas mažesnis nei pasiūlytos orientacinės reikšmės. Nurodyti aiškų nacionalinių maisto saugos tarnybų vaidmenį, stebint ir kontroliuojant maksimalaus akrilamido kiekio taikymą.
Kiekvienas Europos pilietis, kuriam rūpi jo šeimos ir visuomenės sveikata, gali prisidėti prie SAFE iniciatyvos ir pasirašyti peticiją https://actions.sumofus.org/a/eu-protect-our-food-safety/.
SAFE – tai pelno nesiekianti, Briuselyje įsikūrusi nepriklausoma Europos organizacija, atsakinga už eilinių piliečių atstovavimą debatuose dėl ES maisto produktų teisės aktų ateities. SAFE nariai yra Europos vartotojų, veganų ir vegetarų asociacijos, atstovaujančios 500.000 Europos vartotojų.
Daugiau informacijos ieškokite www.safefoodadvocacy.eu
Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas (LVOA), atsižvelgdamas į tai, kad SAFE iniciatyva yra svarbi Lietuvos vartotojų interesams, prisideda prie šios kampanijos viešinimo Lietuvoje, tačiau jei jums kilo klausimų ar reikia papildomos informacijos, prašome kreiptis į kampanijos organizatorių atstovą Bruno Menne, Communication & EU Affairs intern in SAFE – Safe Food Advocacy Europe tel : 0032 28 931 058, mob: 0032 479 63 80 12 info@safefoodadvocacy.eu