Vairavimo kartelis: ko neatskleidžia Vilniaus, Kauno ir Jurbarko vairavimo mokyklos bei kaip elgtis galimai nukentėjusiems asmenims?

Dalintis:

Vartotojai, kurie nuo 2016 m. liepos mėn. iki 2018 m. gruodžio 20 d. lankė vairavimo kursus Vilniuje, Kaune arba Jurbarke, galėjo už juos sumokėti per didelę kainą. LR Konkurencijos taryba nustatė, kad dalis vairavimo mokyklų, galimai siekusios pasipelnyti, pažeidė Konkurencijos įstatymą ir tarpusavyje derino vairavimo kursų kainą (sudarė kartelinį susitarimą), todėl nurodytu laikotarpiu vartotojams buvo sudarytos nesąžiningos vairavimo kursų sąlygos.

Teisingumo šioje situacijoje ieškoti nusprendė Vartotojų aljansas. Tai nevyriausybinė organizacija, jungianti aktyvias Lietuvos vartotojų teisių organizacijas, tokias kaip: asociacija „Už sąžiningą bankininkystę“, Vartotojų teisių institutas, Žiedinė ekonomika, Finansų ir kreditų valdymo asociacija ir kt. Vartotojų aljanso tikslas – ginti vartotojų interesus ir atstovauti jiems teisme, todėl organizacijos atstovai yra pasirengę siekti žalos atlyginimo kiekvienam asmeniui, nukentėjusiajam dėl neteisėtų vairavimo mokyklų veiksmų. Šią veiklą ir pačią asociaciją finansiškai remia Teisingumo ministerija bei Europos vartotojų organizacija (angl. European Consumer Organisation – BEUC).

Vartotojų aljansas jau yra prisidėjęs prie panašių situacijų sprendimo. Pavyzdžiui, gina Lietuvos vartotojų teises „Citybee“ byloje dėl asmens duomenų apsaugos pažeidimo. Aljansas pateikė grupės ieškinį, kuriuo siekiama prisiteisti kompensaciją už nukentėjusiesiems padarytą turtinę ir neturtinę žalą. Grupės ieškinys, kaip vartotojų teisių gynimo būdas, yra itin populiarus Vakarų šalyse ir jau daugybę metų taikomas, siekiant užtikrinti kuo didesnę naudą nukentėjusiems asmenims. Kai žmonių, patiriančių neteisėtų veiksmų pasekmes, yra daug, verta teikti bendrą grupės ieškinį, nes kiekvienam bylinėtis atskirai yra brangu ir sudėtinga: reikia samdyti advokatus, mokėti bylinėjimosi išlaidas tiek prieš prasidedant teisminiam procesui, tiek jo metu, gilintis į viso proceso eigą. Teikiant grupės ieškinį viskas yra paprasčiau ir greičiau – vairavimo kartelio bylos atveju nukentėjusiesiems reikia tik užpildyti reikalingus dokumentus portale www.vairavimokartelis.lt , o Vartotojų aljanso ekspertai, turintys patirtį grupės ieškiniuose, pasirūpins proceso eiga ir sieks žalos atlyginimo vartotojams, pakliuvusiems į kartelio spąstus.

„Pažeidimą jau nustatė LR Konkurencijos taryba, atlikusi savo tyrimą. Paties teisės pažeidimo įrodinėti nebereikia, todėl jaučiamės tvirtesni dėl bylos baigties.“ – sako Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas. Tad, jei Jūs 2016 – 2018 m. laikotarpiu Vilniuje, Kaune ar Jurbarke lankėte vairavimo kursus, gali būti, kad nukentėjote nuo vairavimo kartelio ir permokėjote tiek už teorinio, tiek už praktinio vairavimo pamokas. Prisijungę prie Vartotojų aljanso inicijuojamo grupės ieškinio galėsite reikalauti žalos atlyginimo dėl neteisėto vairavimo mokyklų susitarimo. Reikalavimo suma skaičiuojama kiekvienu atveju atskirai. Pavyzdžiui, vienoje iš Vilniuje esančių mokyklų vairavimo kursai, sudarius kartelinį susitarimą, pabrango 152 eurais, tad būtent tokios sumos ir galėtų prašyti šiuos kursus lankę vartotojai. Svarbu paminėti, kad teikiant grupės ieškinį, nukentėjusiesiems dalyvavimas byloje kainuotų mažiau, įskaitant įstojimą į bylą, jų atstovavimą teisme bei žyminį mokestį. Sėkmės atveju Vartotojų aljansas reikalautų 10 proc. nuo vartotojams priteistos sumos, kad galėtų padengti teismo nekompensuojamas išlaidas. Nesėkmės atveju grupės nariai turėtų padengti bylinėjimosi išlaidas, jei jos būtų priteistos, proporcingai jų reikalavimo dydžiui. Tačiau svarbu akcentuoti, kad vairavimo mokyklų pažeidimas jau yra įrodytas ir konstatuotas. Tad laimėjimo tikimybė šioje byloje yra gana didelė.

Vartotojų organizacija sieks, jog kuo didesnė nukentėjusiųjų vairuotojų dalis sulauktų teisingumo ir atitinkamo žalos atlyginimo. Vartotojų aljansas teiks grupės ieškinį ir atstovaus teisme asmenims, kurie prisijungs prie svetainės www.vairavimokartelis.lt, joje pateiks prašomus įrodymus (pavyzdžiui, sutartį, mokėjimo dokumentus) ir pasirašys atstovavimui reikalingus dokumentus. Susidomėjusius taip pat kviečiame prisijungti prie „Facebook“ platformoje esančios grupės „Vairavimo kartelis“, kad galėtumėte sekti viso proceso eigą ir kartu su kitais nukentėjusiais dėl neteisėto vairavimo mokyklų susitarimo, sužinoti naujausias aktualijas.

Jei manote, kad galėjote papulti į vairavimo kartelio gniaužtus, svetainėje www.vairavimokartelis.lt galite pasitikrinti, kurios vairavimo mokyklos 2016 – 2018 m. laikotarpiu dalyvavo susitarime.

Kilus klausimams, kreipkitės šiuo el. paštu: vairavimokartelis@vartotojualjansas.lt