Vartotojų aljansas vykdo naują el. parduotuvių stebėsenos etapą (2024)

Dalintis:

Įsigyti prekes ir paslaugas internetu labai patogu, tačiau toks pirkimo būdas kelia ir atitinkamų iššūkių – pirkėjai gali tapti sukčių aukomis, rizikuoja įsigyti prastos kokybės ar jiems netinkantį daiktą, o pagal įstatymą privalomos vartotojų teisės ignoruojamos. Kartais pardavėjai netinkamai elgiasi ne norėdami apgauti, tačiau dėl žinių trūkumo.

Siekdami pagerinti situaciją Vartotojų aljansas jau keletą metų vykdo elektroninių parduotuvių stebėsenos projektą „Vartotojams draugiška prekyba internetu. Projekto tikslai: didinti vartotojų pasitikėjimą elektroniniu verslu, skatinti jų sąmoningumą ir žinių lygį apie vartotojų teises, įgalinant pirkėjus reikalauti savo teisių užtikrinimo, šviesti verslininkus apie vartotojų teises bei motyvuoti laikytis teisės aktuose įtvirtintų reikalavimų.

Projektas apima įvairias viena kita papildančias priemones: analizuoja el. parduotuvėse skelbiamą informaciją, ar ji atitinka vartotojų teisių reikalavimus, rengia rekomendacijas, teikia individualias nemokamas konsultacijas. Taip pat rengia ir viešina informaciją aktualiausiais klausimais, platina atmintines vartotojams ir verslininkams, prekiaujantiems internetu.

Vartotojų aljansas šiame projekto etape planuoja išanalizuoti 250 el. parduotuvių, prekiaujančių drabužiais, avalyne, maisto papildais, namų apyvokos daiktais ir kitomis vartojimo prekėmis. Atsižvelgiant į aktualijas, bus vertinama ne tik privaloma ikisutartinė informaciją, ar užtikrinama teisinė garantija, teisė atsisakyti sutarties ir pan., bet ir tai, ar laikomasi nuolaidų taikymo principų (ar laikomasi mažiausios 30 d. kainos reikalavimo), ar tinkamai skelbiami pirkėjų atsiliepimai, ar nevykdoma nesąžininga veikla, ar naudojami reklaminiai bei ekologiškumo teiginiai (angl. greenwashing) nėra klaidinantys.

Kaip ir kiekvienais metais, Vartotojų aljansas kviečia vartotojus pranešti apie el. parduotuves, kuriose jų manymu nesilaikoma vartotojų teisių. Taip pat verslininkai gali kreiptis, kad projekto ekspertai nemokamai patikrintų jų el. parduotuves ir pateiktų rekomendacijas dėl skelbiamos informacijos atitikimo reikalavimams. Rašykite el. paštu info@lvoa.lt .

Šis projektas finansuojamas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų (Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ir Teisingumo ministerija).