Vartotojų teisių gynėjai stebės, ar prekyba internetu – draugiška vartotojui

Dalintis:

Karantino metu Lietuvoje gerokai padaugėjo elektroninių parduotuvių ir žmonių, perkančių internetu. Tačiau toli gražu ne visi verslininkai laikosi privalomų vartotojų teisės reikalavimų, todėl, gavus nekokybišką prekę, prekei vėluojant ar iš vis jos negavus, kartais nelengva ne tik susigrąžinti pinigus, bet ir pateikti skundą pardavėjui. 

Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas (toliau – LVOA) pastebi, kad nemažai verslininkų, prekiaujančių internetu, nežino, kokias vartotojų teises jie privalo užtikrinti pagal teisės aktus, o pirkėjams trūksta informacijos, ko jie gali ir turi reikalauti, pirkdami internetu prekes ar paslaugas. Siekdami palengvinti situaciją,  LVOA vykdo projektą Vartotojui draugiška prekyba internetu. Projekto metu bus atliekama Lietuvoje veikiančių internetinių parduotuvių stebėsena (daugiau dėmesio skiriama parduotuvėms, prekiaujančioms apsaugos priemonėmis, vartojimo prekėmis, vaikams skirtiems produktams ir kt.), vertinama, ar svetainėje pateikta privaloma ikisutartinė informacija, duomenys apie pardavėją, ar pirkėjas tinkamai informuojamas apie teisę atsisakyti sutarties, prekės garantinio aptarnavimo sąlygas ir kt. Radus neatitikimų teisės aktų reikalavimams, projekto ekspertai parengs rekomendacijas svetainės valdytojams, nurodydami ką jie turėtų pakeisti ar papildyti savo veikloje, kad užtikrintų vartotojų teises. Pokyčių įdiegimui bus suteiktas protingas laikotarpis. Tačiau jei verslininkai į projekto rengėjų pasiūlymus nereaguos, informacija su įrodymais bus perduota Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, kuri turi įgaliojimus taikyti griežtesnes vartotojų teisių apsaugos priemones (kraštutiniu atveju – blokuoti pažeidėjų interneto svetaines).

Projekto ekspertai taip pat paruoš trumpas atmintines verslininkams ir vartotojams, ką reikia žinoti perkant ir parduodant internetu.

LVOA kviečia vartotojus prisidėti prie sėkmingo projekto įgyvendinimo ir, susidūrus su vartotojų teisių pažeidimais perkant internetu, informuoti projekto vykdytojus el. paštu info@lvoa.lt

Projektas finansuojamas VVTAT programos „Finansinė parama vartotojų asociacijoms“  lėšomis.