Dažniausiai užduodami klausimai apie nutolusios saulės elektrinės įsigijimą

Dalintis:

Kas yra nutolusi saulės elektrinė?

Jūs tikriausiai pastebėjote, kad ant kai kurių privačių namų Lietuvoje yra uždėtos saulės fotovoltinės plokštės. Jos gamina elektrą tame name gaminančiam vartotojui. Tačiau jau keletą metų Lietuvoje galioja galimybė gaminti elektrą vienoje vietoje, o ją vartoti – kitoje. Pavyzdžiui, jei turite žemės sklypą Šiaulių rajone, o gyvenate name Alytuje, saulės elektrinę galite pasistatyti ant to sklypo, o tos „nutolusios“ saulės elektrinės pagamintą energiją sunaudoti savo reikmėms savo name Alytuje.

Kas yra saulės parkas?

Jei pasistatyti nutolusios saulės elektrinės savo sklype neturite galimybės, galite pasinaudoti vadinamųjų „saulės parkų“ schema. Ji veikia taip: saulės parko vystytojas (investuotojas, saulės pramonės kompanija) savo lėšomis savo žemėje pastato didelę nutolusią saulės jėgainę, kurią vėliau gabaliukais išparduoda kiekvienam norinčiam. Tokiu būdu pačiam statyti nutolusios elektrinės nereikia, vietoje to galima įsigyti jau pastatytos elektrinės gabaliuką. Maža to, tokiu būdu perkant saulės parko gabaliuką labai patogu saulės energija pasinaudoti ir daugiabučių gyventojams.

Kokios dydžio saulės parko gabaliuką man įsigyti?

Tai priklauso nuo jūsų elektros poreikių. Paprastą skaičiuoklę rasite čia >>

Ar pirkti vienam, ar dalyvauti kolektyviniame pirkime kartu su kitais vartotojais?

Kolektyvinis pirkimas – tai procesas, kurio metu vartotojai susiburia arba yra suburiami kitos organizacijos į grupę ir visi kartu perka prekes ar paslaugas. Vartotojų grupė turi didesnę galią derantis su tiekėju dėl geresnių sąlygų, palankesnių kainų. Vieno galia yra menkesnė. Jei prisijungsite prie kolektyvinio pirkimo, tai greičiausiai įsigysite jums reikalingą prekę ar paslaugą geresnėmis sąlygomis nei pirkdama(as) atskirai. Pats jūsų dalyvavimas kolektyviniame pirkime nieko nekainuoja. Atvirkščiai, pasinaudoję kolektyvinio pirkimo galimybe jūs greičiausiais gausite geresnį rezultatą negu pirkdama(as) atskirai.

Ar galiu gauti valstybės paramą, pirkdamas nutolusios saulės elektrinės gabaliuką?

Galima gauti paramą įsigyti nutolusią saulės elektrinę. Tai yra maždaug trečdalis nuo elektrinės įsigijimo kainos – 323 €/kW. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbia paramos šaukimus, kurių metu galima pateikti prašymą, nurodant kokios galios elektrinę norite įsigyti. Prašymas nieko nekainuoja ir neįpareigoja jūsų elektrinės dalį įsigyti ateityje. Pateikus prašymą, po mėnesio gaunamas atsakymas. Tada perkama nutolusi saulės elektrinė, APVA pateikiami tai įrodantys dokumentai ir išmokama parama.

Ar galiu  saulės parke pagamintą energiją naudoti keliose vietose: name, bute, vasarnamyje?

Taip, galite, jei visi šie objektai priklauso tam pačiam savininkui, kuriam priklauso ir elektrinė.

Apie projektą CLEAR-X

Vartotojų aljansas nuo 2021 metų rugsėjo Lietuvoje įgyvendina projektą CLEAR-X, padėsiantį daliai Lietuvos gyventojų pasiekti atsinaujinančios energijos technologijas ir taip susimažinti sąskaitas už elektros energiją.

Projekto metu bus organizuojami kolektyviniai vartotojų pirkimai. Vartotojai bus raginami susiburti į grupę ir palankesnėmis sąlygomis įsigyti nutolusios saulės elektrinės dalį arba įsirengti ją ant savo  namo stogo. Projektas vyks iki 2024 metų. Pirmieji kolektyviniai pirkimai numatyti kitąmet.

Projektą įgyvendina Bulgarija, Kipras, Lietuva, Šiaurės Makedonija, Slovakija, Slovėnija. Tikimasi, kad 38 tūkst. vartotojų projekto metu investuos į atsinaujinančią energetiką, daugiausia saulės elektrines. ES finansuojamą projektą koordinuoja Europos vartotojų organizacija (BEUC).