„Save Energy Together“ – unikali austrų ir vokiečių energetikos specialistų patirtis Lietuvoje

Dalintis:

Vartotojų aljansas nuo 2024 m. sausio mėn. pradžios Lietuvoje įgyvendina tarptautinį projektą „Taupykime energiją kartu“ (angl. Save Energy Together).

Projekto metu gyventojai bus skatinami taupyti energiją, keisti įpročius, rinktis energetiškai efektyvias alternatyvas. Vartotojų aljanso komanda kartu su keliomis Lietuvos savivaldybėmis įsteigs konsultacines grupes, kurios komunikacijos kampanijų pagalba informuos gyventojus apie įvairias energiją taupančias ir mažai investicijų reikalaujančias priemones.

Lietuvoje viena iš tikslinių projekto grupių bus energetinį skurdą patiriantys gyventojai. Jiems bus suformuotas „pirmosios pagalbos paketas“, kuriame bus atrinktos paprastos priemonės, padėsiančios taupyti energiją jų namuose.

Iš viso bus įgyvendinta 20 įvairių energiją taupančių ir gyventojų tvaresnį elgesį skatinančių priemonių. Tarp jų – patarimai, kaip elgtis ruošiant valgį, kaip saugoti maisto produktus šaldytuve, taupyti vandenį maudantis, skalbiant, taip pat – kaip taupyti šilumą bei elektrą.

Projekto stiprioji pusė – platus patyrusių užsienio partnerių įtraukimas. Vadovaujantis partneris, Austrijos energetikos agentūra, sukaupė ilgametę darbo visame Rytų Europos regione patirtį. Kiti partneriai atstovauja arba geografinius regionus, tokius kaip Pietų Bavarija ar Insbruko žemė, arba yra tam tikro sferos specialistai (kaip, pavyzdžiui, „Klimabündnis“, kurie vienija bene daugiausiai savivaldybių Europoje).

Projekto laikotarpis: 2024 m. sausis – 2026 m. gruodis.

Projektą finansuoja Europos Sąjungos 2021-2027 m. LIFE programa.

Patarimai, kaip taupyti energiją namuose

Žemiau rasite vaizdo patarimų anglų klaba, kurie parodys, kaip taupyti energiją namuose itin paprastomis priemonėmis.

Gaminant maistą galima nemažai sutaupyti.
Radiatorių reikia neužstatyti baldais.
Kaip prižiūrėti židinį, kad būtų šilta namuose?
Kaip sumažinti sąskaitas už karštą vandenį.
Kaip skalbti ekonomiškai.
Skylių užkamšymas taupo šilumą.
Taupote energiją, taupote ir pinigus.
Kaip patikrinti ar sandarūs langai?
Prietaisų teisingas įkrovimas.

Šiek tiek naudingos informacijos

Kviečiame atsisiųsti skrajutę lietuvių kalba, kurioje rasite patarimų, kaip taupyti energiją.

Taip pat galite atsisiųsti skrajutę lietuvių kalba,kurioj rasite informacijos apie saulės elektrines.

Projekto partnerių iš Slovėnijos skrajutėje – patarimai apie energijos taupymą (slovėnų kalba).

Mažosios balkonų saulės elektrinės – projektas SUNRISE

6 ŽINGSNIAI, KAIP ĮSIRENGTI 0,8Kw SAULĖS ELEKTRINĘ ANT jŪSŲ BUTO BALKONO

  1. Užsisakykite saulės elektrinę.
  2. Suderinkite pakabinimą su kaimynais. Jei reikia, pasitarkite su elektriku.
  3. Pasikvieskite kolegą, nes vienas modulis gali sverti apie 20 kg.
  4. Išpakuokite siuntinį, jame rasite PV modulių montavimo instrukciją.
  5. Vadovaujantis instrukcija pakabinkite modulius.
  6. Prijunkite energijos keitiklį ir įjunkite mažą elektrinę į elektros kištuką (geriausia jį jau turėti balkone).

Saulės energija jau teka Jūsų bute!

Ar žinote, kad taip galite sutaupyti net iki 20 proc. savo elektros sąskaitos?

PASINAUDOKITE valstybės parama. Galite susigrąžinti net iki 30 proc. mažos saulės alektrinės įrengimo kainos!

Beje, jau nebereikia saulės elektrinės derinti su savivaldybės architektu, nebėra reikalavimo ruošti statybos projektą ir jį derinti.

Kaip kovoti su energetiniu skurdu? – projektas STEP

STEP projekto rėmuose paskelbtos rekomendacijos, kurias sudaro 13 žingsnių, kaip spręsti energetinio skurdo problemą. Šios rekomendacijos yra ypatingai svarbios, turint omenyje „Švarios energijos visiems europiečiams“ (Clean Energy for All Europeans)  paketą. Kad būtų išspręsta energetinio skurdo problema,  kiekvienai Europos šaliai STEP rekomenduoja:

  1. Priimti visaapimančią energetinio skurdo mažinimo strategiją
  2. Užtikrinti nuoseklų nacionalinį dialogą energetinio skurdo klausimais
  3. Įteisinti įtraukų energetinio skurdo apibrėžimą
  4. Įkurti energetinių patarėjų tinklą
  5. Pripažinti energijos vartojimo efektyvumą infrastruktūriniu prioritetu
  6. Teikti socialinę paramą skurdą patiriantiems namų ūkiams, palengvinant energijos išlaidų naštą
  7. Įvesti privalomus minimalaus pastatų energetinio efektyvumo reikalavimus
  8. Vengti regresinį poveikį turinčių politinių priemonių
  9. Teisės aktais riboti augančias energijos kainas
  10. Užtikrinti pigesnę energiją per centralizuotą šildymą ir vėsinimą
  11. Sustiprinti apsaugą nuo atjungimo nuo tinklo
  12. Skatinti prieigą prie atsinaujinančios energijos šaltinių, įskaitant  daugiabučių gyventojus bei būsto nuomininkus
  13. Aktyviai remti energetinių bendrijų kūrimąsi

Elektriko Eriko patarimai:

Ar žinote, kad taupyti energiją galite ir taupydami vandenį? Energijos taupymo eksperto Eriko patarimai:
🟢Pirkdami dušo galvutę, atkreipkite dėmesį gaminio aprašyme, kiek vandens per minutę sunaudojama (patariama naudoti 9-10 litrų per minutę). Nežiūrėdami, kokią galvutę naudojate, galite sunaudoti dvigubai daugiau vandens. Jei mažiau sunaudojama karšto vandens, mažiau energijos reikia jo kaitinimui, o tai reiškia mažesnius energijos kaštus.
🟢Kiekviena minutė, praleista po karšto vandens srove duše, lygi energijos sąnaudoms, „nuleistoms į kanalizaciją“. Paskaičiuota, kad 4-5 minučių visiškai pakanka nusiprausimui. Maudynių laiką padės nusistatyti mėgstama muzika ar smėlio laikrodis.
🟢Vandens galima sutaupyti ir naudojantis tualetu. Vieno bakelio nuleidimas – tai 6 litrai vandens. Nuleidus vandenį tris kartus per dieną, sunaudojama 18 litrų. Sumažinti bakelio sunaudojamo vandens kiekį galima atidarius bakelį ir pareguliavus plūdurą, esantį jo viduje. O jei jūsų bakelis senesnio tipo, galite į bakeli įdėti užpildytą 2 litrų vandens butelį. Ekspertai teigia, kad 4 litrų nuleidimui pakanka.
Ar žinote, kad energiją taupyti galima teisingai naudojant elektros prietaisus? Energijos taupymo eksperto Eriko patarimai:
🟢Mobiliuosius telefonus pildykite nedidelėmis serijomis. Laikykite bateriją įkrautą ties 45-75 procentais. Tai yra optimalus lygis, norint išlaikyti kuo ilgesnį baterijos gyvavimo laikotarpį. Nepalikite mobiliųjų telefonų krautis per naktį. Taip pat nepalikite pakrovėjų styroti rozetėse.
🟢Nepalikite prietaisų budėjimo režime. Jei matote veikiančią lemputę, vadinasi, ji naudoja energiją. Išjunkite viską, kuo nesinaudojate. Uždėkite ant korpuso automatinius kištukus su laikmačiais, kurie išjungtų energiją jums miegant ir įsijungtų ryte.
🟢Skaičiuojama, kad namų ūkiai, kurie naudoja senas kaitrines lemputes, moka apie 20 proc. daugiau už elektrą negu tie, kurie pasikeitė jas į taupias. Nors LED lemputės kainuoja daugiau, tačiau jos tą kainą vartotojui „grąžina“ per sumažėjusias sąskaitas.
Ar žinote, kad energiją galite taupyti ir ruošdami maistą? Energijos taupymo eksperto Eriko patarimai:
🟢Virdami uždenkite puodus ar keptuves teisingo dydžio dangčiais. Sutaupysite 50 procentų laiko ir energijos, reikalingo skysčiams užvirinti. Užvirus, mažesnė liepsna gali palaikyti pastovią temperatūrą. Išjunkite degiklius prieš pat paruošiant maistą – likusi šiluma atliks savo darbą.
🟢Verdant pilną vandens arbatinuką du kartus per dieną kasdien, jums tai kainuotų apie 35 eurus per metus. Kaitindami tik tiek vandens, kiek planuojate išgerti, galite sutaupyti 50-75 proc. kiekvienam puodeliui.
🟢Nepalikite šaldytuvo durų atidarytų, kol produktus dėliojatės ant stalo. Nedėkite į šaldytuvą karštų patiekalų, nes tai padidina šaldytuvo naudojamą energiją šaldymui. Reguliariai valykite šaldytuvo groteles, esančias šaldytuvo galinėje sienelėje, nes tai sumažina naudojamą energiją šaldymui. Šaldytuvai ir šaldymo kameros naudoja mažiau energijos, kai yra užpildyti maždaug 3/4 jų tūrio. Užpildymui galima panaudoti butelius su vandeniu.