Mitai apie saulės elektrinės įsirengimą (1)

Dalintis:

Atsinaujinančios energijos šaltinių (saulės, vėjo, vandens) gaminama energija yra daug pigesnė ir draugiškesnė gamtai nei gaminama iš anglies, dujų ar naftos. Paskaičiuota, kad namų ūkiui saulės elektrinė gali sutaupyti 730 eurų per metus. Gyventojai gali patys įsirengti elektrines savo sklype ar įsigyti nutolusios elektrinės gabaliuką ir taip mažinti savo sąskaitas už energiją.

Lietuvoje jau daugiau kaip 25 tūkstančiai individualių namų ūkių yra įsirengę saulės elektrines. Planuojama, kad iki 2030 metų kas trečias namų ūkis įsirengs saulės elektrines. Europos Sąjunga spartina gyventojų tapimą gaminančiais vartotojais.

Europos Sąjungos finansuojamą projektą CEAR-X Lietuvoje vykdančio Vartotojų aljanso ekspertų teigimu, matematika paprasta – kuo labiau brangsta elektra, tuo daugiau sutaupo elektrą iš saulės gaminantis gyventojas. Deja, vis dar egzistuoja nemažai mitų, stabdančių žmonių norą investuoti į „švarios“ energijos šaltinius.

Lietuvoje mažai saulės

Vienas pagrindinių mitų apie saulės energetiką Lietuvoje, kad saulė mūsų krašte šviečia per retai. Tiesa, spinduliai labiausiai lepina pajūrio gyventojus, skaičiuojama, kad čia saulė šviečia apie 1840–1900 valandų per metus – tai daugiau nei 77 saulėtos paros. Palyginimui: Vilniuje ja galime džiaugtis 1700 valandų arba 70 parų. Tokie skaičiai parodo, kad saulės energetikai mes turime tokias pat geras galimybes net ir palyginus su šios srities šalimis lyderėmis: Čekijoje saulė šviečia apie 72 paras, o Vokietijoje daugiau nei 62 paras per metus.

Be to, mūsų šalis ne vienintelė, kurioje saulė nelepina ištisus metus, tačiau tai netrukdo joms sėkmingai plėtoti saulės energetikos ir tausoti aplinką. Pavyzdžiui, Suomijoje, Estijoje ar Latvijoje, kurioje net nėra valstybinių subsidijų, saulės jėgainėmis apsirūpina vis daugiau gyventojų.

Apniukusiomis dienomis saulės elektrinė gali neveikti

Specialistų teigimu, jėgainei reikalingi ne tiesioginiai saulės spinduliai, o šviesa. Nors mūsų šalyje apniukusių ir lietingų orų taip pat netrūksta, o daugiau nei 80 proc. saulės šviesos gauname per šešis mėnesius – nuo balandžio pradžios iki rugsėjo pabaigos, klaidinga galvoti, kad saulės jėgainė tokiomis dienomis elektros namams negamina. Apniukusiomis dienomis tiesiog sumažėja jėgainės pajėgumai.

Debesuotą dieną jėgainė gali pagaminti iki 10-25 proc. saulėtą dieną pagaminamos energijos. Tai yra pakankamai daug, kad saulės jėgainė būtų naudinga. Vasaros metu, kai saulė yra intensyviausia, įprastai yra pagaminama tiek elektros energijos, kad galima ją saugoti ir suvartoti tamsiuoju metų sezonu. Ją pasiimdami operatoriui sumokame 5 cnt/kWh, kas yra dvigubai mažiau nei mokestis už elektros skirstymą, kurį sumoka gyventojas, neturintis saulės elektrinės.

Tęsinys:

Mitai apie saulės elektrinės įsigijimą (2)

Mitai apie saulės elektrinės įsigijimą (3)

Galvojate įsigyti nutolusios saulės elektrinės gabaliuką arba pasistatyti saulės elektrinę ant namo stogo ar kieme?

Tuomet Jums pravers Vartotojų aljanso specialistų sukurta saulės elektrinės atsiperkamumo skaičiuoklė.

Skaičiuoklę rasite čia>>

Apie projektą CLEAR-X

Vartotojų aljansas nuo 2021 metų rugsėjo Lietuvoje įgyvendina projektą CLEAR-X, padėsiantį daliai Lietuvos gyventojų pasiekti atsinaujinančios energijos technologijas ir taip susimažinti sąskaitas už elektros energiją.

Projekto metu bus organizuojami kolektyviniai vartotojų pirkimai. Vartotojai bus raginami susiburti į grupę ir palankesnėmis sąlygomis įsigyti nutolusios saulės elektrinės dalį arba įsirengti ją ant savo  namo stogo. Projektas vyks iki 2024 metų. Pirmieji kolektyviniai pirkimai numatyti kitąmet.

Projektą įgyvendina Bulgarija, Kipras, Lietuva, Šiaurės Makedonija, Slovakija, Slovėnija. Tikimasi, kad 38 tūkst. vartotojų projekto metu investuos į atsinaujinančią energetiką, daugiausia saulės elektrines. ES finansuojamą projektą koordinuoja Europos vartotojų organizacija (BEUC).