Atsinaujinančios energijos šaltinių (saulės, vėjo, vandens) gaminama energija yra daug pigesnė ir draugiškesnė gamtai nei gaminama iš anglies, dujų ar naftos. Paskaičiuota, kad namų ūkiui saulės elektrinė gali sutaupyti 730 eurų per metus. Gyventojai gali patys įsirengti elektrines savo sklype ar įsigyti nutolusios elektrinės gabaliuką ir taip mažinti savo sąskaitas už energiją.
Lietuvoje jau daugiau kaip 25 tūkstančiai individualių namų ūkių yra įsirengę saulės elektrines. Planuojama, kad iki 2030 metų kas trečias namų ūkis įsirengs saulės elektrines. Europos Sąjunga spartina gyventojų tapimą gaminančiais vartotojais.
Europos Sąjungos finansuojamą projektą CEAR-X Lietuvoje vykdantis Vartotojų aljansas teigia, kad matematika paprasta – kuo labiau brangsta elektra, tuo daugiau sutaupo elektrą iš saulės gaminantis gyventojas. Deja, vis dar egzistuoja nemažai mitų, stabdančių žmonių norą investuoti į „švarios“ energijos šaltinius.
Mitai apie saulės elektrinės įsigijimą (1)
Mitai apie saulės elektrinės įsigijimą (2)
Brangi eksploatacija ir ilgas atsipirkimas
Iki 10 kW galios saulės elektrinės atsiperkamumo terminas Lietuvoje paprastai siekia 8-10 metų. Šiuo metu vis dar egzistuoja galimybė pasinaudoti valstybės skiriama parama, todėl ja pasinaudojus, o ją paprastai gauna visi paraiškas pateikę asmenys, atsiperkamumo laikotarpis sutrumpėja net iki 5-8 metų. Toks terminas yra labai artimas Vokietijoje montuojamų saulės jėgainių atsiperkamumo rodikliams.
Nerimas dėl ekologiškumo
Neretai abejojama ir saulės jėgainių ekologiškumu – neva joms pagaminti sunaudojama daugiau energijos, nei fotovoltiniai moduliai vėliau gali pagaminti. Tokijo technologijų instituto tyrimas, kurio metu buvo vertinami 20 skirtingų gamintojų moduliai, parodė, kad saulės jėgainės energetiniu požiūriu atsiperka per 2,4-3,8 metų. Per tokį laikotarpį saulės jėgainė paprastai gali pagaminti tiek energijos, kiek prireikė jos pagaminimui.
Per visą saulės jėgainės naudojimo laikotarpį, kuris vidutiniškai siekia 25 metus, ji pagamina iki 10 kartų daugiau energijos, nei buvo sunaudota jos gamybos procese. 96 proc. saulės elektrinės komponentų yra perdirbami ir gali būti panaudojami kuriant naujas jėgaines.
—
Galvojate įsigyti nutolusios saulės elektrinės gabaliuką arba pasistatyti saulės elektrinę ant namo stogo ar kieme?
Tuomet Jums pravers Vartotojų aljanso specialistų sukurta saulės elektrinės atsiperkamumo skaičiuoklė.
Apie projektą CLEAR-X
Vartotojų aljansas nuo 2021 metų rugsėjo Lietuvoje įgyvendina projektą CLEAR-X, padėsiantį daliai Lietuvos gyventojų pasiekti atsinaujinančios energijos technologijas ir taip susimažinti sąskaitas už elektros energiją.
Projekto metu bus organizuojami kolektyviniai vartotojų pirkimai. Vartotojai bus raginami susiburti į grupę ir palankesnėmis sąlygomis įsigyti nutolusios saulės elektrinės dalį arba įsirengti ją ant savo namo stogo. Projektas vyks iki 2024 metų. Pirmieji kolektyviniai pirkimai numatyti kitąmet.
Projektą įgyvendina Bulgarija, Kipras, Lietuva, Šiaurės Makedonija, Slovakija, Slovėnija. Tikimasi, kad 38 tūkst. vartotojų projekto metu investuos į atsinaujinančią energetiką, daugiausia saulės elektrines. ES finansuojamą projektą koordinuoja Europos vartotojų organizacija (BEUC).