Mitai apie saulės elektrinės įsirengimą (2): pasinaudokite skaičiuokle

Dalintis:

Atsinaujinančios energijos šaltinių (saulės, vėjo, vandens) gaminama energija yra daug pigesnė ir draugiškesnė gamtai nei gaminama iš anglies, dujų ar naftos. Paskaičiuota, kad namų ūkiui saulės elektrinė gali sutaupyti 730 eurų per metus. Gyventojai gali patys įsirengti elektrines savo sklype ar įsigyti nutolusios elektrinės gabaliuką ir taip mažinti savo sąskaitas už energiją.

Lietuvoje jau daugiau kaip 25 tūkstančiai individualių namų ūkių yra įsirengę saulės elektrines. Planuojama, kad iki 2030 metų kas trečias namų ūkis įsirengs saulės elektrines. Europos Sąjunga spartina gyventojų tapimą gaminančiais vartotojais.

Europos Sąjungos finansuojamą projektą CEAR-X Lietuvoje vykdančio Vartotojų aljanso komandos teigimu, matematika paprasta – kuo labiau brangsta elektra, tuo daugiau sutaupo elektrą iš saulės gaminantis gyventojas. Deja, vis dar egzistuoja nemažai mitų, stabdančių žmonių norą investuoti į „švarios“ energijos šaltinius.

Mitai apie saulės elektrinės įsigijimą (1)

Nerimas dėl galimai sudėtingo proceso

Vartotojų aljanso ekspertai, kad gyventojus neretai stabdo ir tingumas, juk reikia daryti pokyčius, kurie susiję su tuo, kad teks padirbėti: susirasti montuotoją, išsirinkti, kokio galingumo elektrinės reikia, galbūt netgi kažkiek sutvirtinti stogą. Dažnai girdimas skepticizmas, kad mano namo stogas tai jau tikrai netinkamas, šlaitai atgręžti į šiaurę. O kur dar domėjimasis sudėtingomis valstybės paramos programomis. Į tokius klausimus labai lengvai atsako, nerimą sumažina patardami ekspertai. Ekspertai ne tik pataria, kokią elektrinę statyti, bet ir pasirūpina valstybės paramos gavimu. Elektrinė po visų paruošimo darbų sumontuojama per 2-3 darbo dienas, tad pakankamai greitai galite džiaugtis sumažėjusiomis sąskaitomis.

Daug kainuos įsirengimas

Vidutinio namų ūkio poreikiams patenkinti užtenka apie 6–7 kilovatų galios saulės jėgainės, kainuosiančios apie 6 tūkst. eurų. Galima elektrinę įsigyti arba nuomotis. Nuomos modelis leidžia elektrinę turėti be investicijų. Šią alternatyvą pasirinkę, mokės tik už joje pagamintą energiją ir taupyti pradės nuo pirmųjų pasigamintų elektros kilovatvalandžių.

Naudinga gali būti ir tai, kad žmogus, pasistatęs saulės elektrinę savo sodybos ar sodo teritorijoje, joje pagamintą saulės elektrą galės vartoti mieste – bute ar name.

Gyventojams apsispręsti gali padėti skaitmeninės skaičiuoklės. Galima kreiptis į kelis montuotojus, tuomet galėsite išsirinkti tą, kuris Jums siūlo priimtiną sumą.

Mitai apie saulės elektrinės įsigijimą (3)

Galvojate įsigyti nutolusios saulės elektrinės gabaliuką arba pasistatyti saulės elektrinę ant namo stogo ar kieme?

Tuomet Jums pravers Vartotojų aljanso specialistų sukurta saulės elektrinės atsiperkamumo skaičiuoklė.

Skaičiuoklę rasite čia>>

Apie projektą CLEAR-X

Vartotojų aljansas nuo 2021 metų rugsėjo Lietuvoje įgyvendina projektą CLEAR-X, padėsiantį daliai Lietuvos gyventojų pasiekti atsinaujinančios energijos technologijas ir taip susimažinti sąskaitas už elektros energiją.

Projekto metu bus organizuojami kolektyviniai vartotojų pirkimai. Vartotojai bus raginami susiburti į grupę ir palankesnėmis sąlygomis įsigyti nutolusios saulės elektrinės dalį arba įsirengti ją ant savo  namo stogo. Projektas vyks iki 2024 metų. Pirmieji kolektyviniai pirkimai numatyti kitąmet.

Projektą įgyvendina Bulgarija, Kipras, Lietuva, Šiaurės Makedonija, Slovakija, Slovėnija. Tikimasi, kad 38 tūkst. vartotojų projekto metu investuos į atsinaujinančią energetiką, daugiausia saulės elektrines. ES finansuojamą projektą koordinuoja Europos vartotojų organizacija (BEUC).